Zimní dovolená: Vše, co jste potřebovali vědět o cestovním pojištění

Zimní dovolená: Vše, co jste potřebovali vědět o cestovním pojištění

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ať už se chystáte na aktivní dovolenou na hory nebo plánujete odletět za sluncem do teplých krajin, v každém případe nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Jeho opomenutí by se vám mohlo pěkně prodražit. Povíme vám, kde jej můžete uzavřít a na co je dobré hledět.

Cesty po EU

Přestože máte po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění v zemích Evropské unie nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči, cestovní pojištění je dobré sjednávat pokaždé, míříte-li za hranice České republiky. Lékařsky nezbytnou zdravotní péčí se totiž rozumí péče poskytnutá tak, aby osoba mohla dokončit svůj plánovaný pobyt v dané zemi a nemusela se vracet do státu pojištění dříve, než původně zamýšlela. Patří sem i zdravotní péče související s chronickým onemocněním či s těhotenstvím, nesmí se však jednat o péči, za kterou osoba cíleně vycestovala. Zároveň k ošetření musí dojít ve zdravotnickém zařízení, které je napojeno na místní systém veřejného pojištění. U soukromého lékaře si péči pravděpodobně uhradíte sami. Stejně tak není zahrnuta spoluúčast pacienta a některé asistenční služby.

Kde cestovní pojištění sjednat

Cestovní pojištění nabízí prakticky všechny komerční pojišťovny působící na českém trhu, a tak není nejjednodušší se v nabídce zorientovat. Sjednat si ho však můžete i u své zdravotní pojišťovny, kde svým klientům nabízí zajímavé bonusy a pojištění za poměrně nízké poplatky. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR nabízí cestovní připojištění v rámci spolupráce s ERGO pojišťovnou a.s., a to za zvýhodněných podmínek. Klient se může pojistit na cesty po celém světě či pouze v rámci Evropy a je výhradně na něm, jaký si zvolí tarif a možnosti svého pojištění. Pojištění je navíc možné sjednat online a studenti jej mají zdarma, pokud jsou klientem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky.

Rozlišujte druhy cestovního pojištění

Nesnažte se na pojištění za každou cenu ušetřit a sjednejte si takovou pojistku, která odpovídá vašim potřebám a způsobu trávení dovolené. Víte-li například, že se na dovolené budete věnovat nějakému sportu, zjistěte si u pojišťovny, zda je na tento sport potřeba sjednávat rizikové připojištění a pokud ano, zahrňte ho do smlouvy.

Co dělat v případě úrazu či nemoci

V každém případě nejprve vyhledejte lékaře, kterému ještě před počátkem ošetření předložte kartičku potvrzující zaplacené cestovní pojištění. Připravte se na to, že je možné, že bude lékař požadovat zaplatit za ošetření v hotovosti, nechte si však vystavit účet, který vám později pojišťovna proplatí. Řešit to můžete také tak, že se ještě před samotným ošetřením spojíte s asistenční službou, která za vás vše vykomunikuje a lékaři odfaxuje garanci platby a potvrzení o platnosti pojištění. Pokud se stane, že bude nutná hospitalizace, nemusíte se v takovém případě starat o nic, nemocnice se s asistenční službou spojí sama.

Myslete dopředu

Vždy před cestou udělejte fotokopie všech potřebných cestovních dokladů a dokladu potvrzujícího cestovní pojištění. Jednu kopii si pro všechny případy vezměte s sebou a jednu kopii nechte doma. V případě, že by vám byly odcizeny věci, pomoc z domova se může hodit. Taktéž počítejte s nutností mít s sebou finanční rezervu. Doporučuje se mít u sebe v hotovosti alespoň 200 eur a kreditní kartu pro případ nouze.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: