Jak zařídit podkrovní byt?

Jak zařídit podkrovní byt?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zařizování podkrovního bytu může být výzvou. Podkrovní byty jsou sice nádherné, ale limitující, co se prostoru týče. Na co si dát pozor? A jak využít celý prostor podkrovního bytu efektivně?

Mějte k ruce podrobné plány

U podkrovního bytu se nevyplatí nakupovat vybavení a materiál bez předešlého pečlivého naplánování. Celý byt zaměřte a zaneste na papír. V rozkresu byste měli mít zaznamenána okna a především trámy. Ty zasahují do prostoru a kolikrát znemožní umístění nábytku. Je proto důležité vědět, kde jsou a jak s nimi naložit.

„I když se nerozhodnete využít služeb interiérového designéra, u podkrovního bytu nepodceňujte podrobné zaměření a plánování. U podkrovního bytu je potřeba využít každý centimetr, a to se nepovede, pokud budete jednat bez rozmyslu,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Udělejte z trámů přednost

U trámů vyvstává hlavní otázka, a to zda je nechat přiznané nebo je obložit například sádrokartonem. „V tomto případě je důležité si říct, v jakém stylu se celý interiér ponese. Pokud preferujete rustikální, venkovský nebo industriální styl, přiznané trámy jsou skvělou volbou. V případě minimalistického interiéru je můžete obložit a tzv. nechat zmizet. Využijte však prostoru mezi trámem a střechou. Můžete do něj například nechat vyrobit atypickou knihovnu nebo zavěsit houpací síť. Vyjímat se také bude koutek s květinami, jen je potřeba se ujistit, že je prostor dostatečně osvětlen přirozeným světlem,“ vysvětluje Anke Glut.

Jak na úložný prostor

Úložné prostory v podkrovním bytu jsou omezené, a proto je důležité efektivně využít každý centimetr. Investujte do vestavěných skříní na míru nebo vybudujte pódium, které bude přístupné ze všech stran. Pódium bude perfektně vypadat v ložnici, můžete do něj uložit lůžkoviny a sezonní oblečení.

Osvětlení podkrovního bytu

Nedostatečné přirozené světlo je častým problémem u podkrovních bytů. Pokud je tomu tak i ve vašem případě, nainstalujte do místností víceúrovňová světla a několik zdrojů světla v podobě lampiček nebo led pásek. Vhodně umístěná zrcadla naproti oknům pomohou byt zesvětlit a opticky zvětšit.

Barvy, které podkroví sluší

Podkroví většinou potřebujete opticky rozsvítit a nevhodná je tmavá výmalba. Volte proto světlé barvy v kombinaci s pastelovými odstíny, které prostor oživí. Tmavé barvy využijte jen na kolmé stěny, chcete-li. Neumisťujte je však na ty zkosené, celý interiér by poté působil stísněným dojmem. „U tapet dejte pozor na příliš divoké nebo geometrické vzory. Je-li podkrovní byt malý, složité vzory na tapetách mu opticky uberou další prostor,“ uzavírá Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: