Uvádí se, že člověk prospí třetinu života, tedy zhruba 25 let. Vybavení a dekor ložnice byste tak neměli podceňovat. Jak si zařídit ložnici, ve které se vám bude spát dobře? Nejdůležitější body rozvedla interiérová designérka Anke Glut.
Barvy a dekorace
Barvy v ložnici je potřeba přizpůsobit nejen s ohledem na celek, ale i s ohledem na psychologii barev. Do ložnice je vhodné volit neutrální a harmonické barvy, které mají obecně pozitivní a uklidňující vliv na člověka. „Ideálními barvami jsou odstíny modré, zelené, hnědé a samozřejmě bílé. Obvykle se pracuje s barevným schématem 60-30-10. To znamená, že 60 % místnosti tvoří dominantní barva, 30 % sekundární barva – ta by měla být dostatečně odlišná od dominantní barvy a může se objevit například na závěsech nebo na větších kusech nábytku, a 10 % by měla tvořit doplňková barva. Ta může být výrazná a kontrastní a umisťuje se například na umělecká díla a drobné dekorace,“ vysvětluje Anke Glut.
Při zařizování ložnice samozřejmě nelze opomínat aktuální barevné trendy. „Aktuálním hitem jsou slunečné a teplé odstíny, třeba jantarová, která pohlcuje negativní energii,“ dodává Glut.
Méně je v ložnici více
Přestože můžete preferovat bohaté dekorace, v ložnici se držte spíše minimalismu. Více předmětů může odvádět pozornost a rušit vás před spaním. Volte tedy méně kusů nábytku a méně ozdobných předmětů. „Co se nábytku týče, vhodnější jsou hladké linie bez všelijakých ozdobných prvků. Chcete-li ložnici něčím zosobnit, přeneste svůj styl na textilie, jako jsou polštáře nebo závěsy,“ doplňuje Glut.
Správné osvětlení
Osvětlení hraje důležitou roli v regulaci spánkového cyklu. Večer se vyhněte jasným světlům a namísto toho používejte teplé, tlumené osvětlení. Vytvořte si večerní rituál s nižší intenzitou světla, což tělu signalizuje, že je čas se připravit na spaní. V ložnici také zainvestuje do kvalitních rolet nebo závěsů, které dovnitř nepustí ani paprsek slunečního světla. „Za tento krok budete rádi zejména v létě, kdy se brzy rozednívá a pozdě stmívá, což může spánek narušit. Díky kvalitnímu zatemnění se vám zároveň podaří lépe regulovat teplotu v místnosti,“ vysvětluje Anke Glut.
Elektronika a televize
Omezte přítomnost elektroniky v ložnici. Televize, mobilní telefony a počítače mohou rušit spánek svým modrým světlem a neustálými notifikacemi. Pokud je to možné, udělejte z ložnice zónu bez technologií. Trváte-li na tom, že chcete v ložnici mít televizi, zvolte takovou, která co nejvíce splyne s prostorem, případně bude možné ji schovat.
Postel je centrem ložnice
Nepodceňujte výběr postele. Ta by měla být dostatečně velká a její výška i s matrací by měla vyhovovat vašim potřebám. „Postel samozřejmě není jen čelo a rám, ale hlavně matrace. Na nich nešetřete. Pokud zainvestujete, vydrží vám opravdu roky. Důležitou estetickou roli také hraje povlečení, které by mělo ladit s celým interiérem ložnice. Postel vždy udržujte čistou a uklizenou, bude se vám do ní lépe vracet,“ uzavírá téma interiérová designérka Anke Glut.