Senná rýma, alergie na zvířecí srst, pyly nebo roztoče. Stále více lidí trpí různými druhy alergií. Dýchání – to, co je pro jiného člověka zcela běžné a probíhá mimoděk, alergika stojí nemalé úsilí, zvláště je-li ovzduší silně znečištěno různorodými alergeny. Nejvíce znečištěný vzduch se koncentruje v uzavřených místnostech, mezi které patří i náš domov. Doma trávíme podstatnou část života, vyplatí se proto udržovat si tam svěží, čisté ovzduší. Domácí prach totiž projevy alergie nejen zhoršuje, ale může je dokonce i vyvolat.
Existují různé faktory, které mohou být příčinou vzniku nebo šíření alergie. Její vznik je obrannou reakcí imunitního systému na určité původce, kterým se říká alergeny. Domácí prach patří mezi nejčastější spouštěče alergických projevů, které dokážou vytrvale znepříjemňovat život. Co je to vlastně domácí prach?
Co je to prach a z čeho se skládá?
Domácí prach je směsí různorodého původu, převážně biologického. Složky domácího prachu a poměr, v jakém jsou zastoupeny, se samozřejmě liší místo od místa. V zásadě však můžeme říct, že jsou v něm obsaženy vlasy a chlupy lidské i zvířecí, odumřelé kousky kůže, vlákna z textilu či papíru, drobky z jídla a stavební prach. Podle amerických vědců pochází až 60 % prachu z venkovního prostředí, odkud se dostává do domácího interiéru větráním. Mohou v něm být dokonce obsaženy zbytky velmi nebezpečných kovů jako olovo či arsen. To, co však alergikům vadí zdaleka nejvíce, jsou roztoči, kteří si libují právě v prachových částicích. Problémem jsou hlavně výkaly, které po sobě zanechávají v námi obývaných prostorech. Neustále se uvolňují z postelí a čalouněných předmětů a tvoří největší díl domácího prachu. Některé zdroje uvádějí, že jeden gram prachu může obsahovat až 250 000 fekálií od roztočů.
Alergické potíže roztočového původu často vznikají po ulehnutí do postele, při hraní dětí na posteli, koberci či pohovce a dále při úklidových domácích pracích, jako je luxování. Pokud domácnost obývá alergik, vyplatí se zaměřit se na důkladný úklid s cílem eliminovat co nejvíce prachových částic. Významným pomocníkem při úklidu jsou vysavače s vodním filtrem, které fungují na jiném principu než klasické sáčkové vysavače. Takový vysavač je totiž schopný dobře nasávat nečistoty a zároveň je nevypouštět jinou škvírou ven.
Proč se alergikům vyplatí vodní vysavače?
Předně vysavače s vodním filtrem nepotřebují žádné filtrační sáčky, filtrace je prováděna vodou. Vysávání s těmito vysavači je maximálně hygienické, neboť před každým dalším úklidem se použije čistá voda. Po skončení vysávání se nádržka se znečištěnou vodou jednoduše vyprázdní a vysuší pro další použití. Co je ale hlavní výhodou, kterou ocení osoby sužované nepříjemnými alergickými projevy a také rodiny s dětmi, je, že dokonale čistí výstupní vzduch. Výstupní vzduch neobsahuje prach, roztoče ani další bakterie a je dokonale čistý.
„Vodní vysavač Vivenso vysává nečistoty ne jako běžné vysavače do sáčků nebo jiných zásobníků, ale díky unikátní separátní technologii přímo do nádoby s vodou. Při každém vysávání se tak automaticky aromatizuje vzduch a zajišťuje se klima podobné venkovnímu vzduchu po dešti,“ vysvětluje Lucie Kašparová, marketingová ředitelka Ampuro výrobců vysavačů Vivenso. Nádoba s vodou zachytí až 99,998 % všech nečistot. Vodní vysavače umí vyčistit vzduch v domácnosti tak, jak ho čistí sama příroda venku. V neposlední řadě se vodní vysavače vyplatí i finančně. Náklady se omezují pouze na pořizovací cenu. Ty provozní jsou prakticky nulové, protože nemusíte neustále dokupovat filtrační sáčky či filtry.