Mnozí kapustu nemají rádi a při tom si neuvědomují, že je pro naše tělo velmi užitečná. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Navíc obsahuje vlákninu důležitou pro tlusté střevo. Ovšem jediné mínus kapusty je, že některým lidem způsobuje nadýmavost.
Velký výběr, mnoho možností
Na trhu lze sehnat několik druhů kapusty. Hlávková kapusta, růžičková, raná. Každá lze připravit několika způsoby a vy si tak můžete najít takový recept, ve kterém vám kapusta bude chutnat. Nemusíte si ji striktně vařit nebo dusit. Dělat se z kapusty dají polévky, saláty, lze zapékat nebo se připravit jako karbanátky. Podívat lze s bramborem, těstovinami nebo pečivem.
Benefity růžičkové kapusty
Růžičková kapusta má malé hlavičky připomínající růže, odtud tedy pochází název. Vhodná je ke snížení stresu, dodání energie a zvýšení pozornosti. Navíc obsahuje vitamíny řady B, kyselinu listovou, draslík, dokonce i vitamín C.
Pozor na nadýmání
Pro některé lidi je nadýmání velkým problémem, například pro lidi po operacích, pro těhotné a kojící ženy. Odpustit by si kapustu měli i lidé s problémy se zažíváním.
Existuje však způsob, jak zeleninu upravit, aby nenadýmala. Pokud do ní přidáte kmín, tymián nebo šalvěj, plynatost se utlumí. Přesto by se jí měly vyvarovat výše uvedené skupiny lidí.
Recept na zapečenou kapustu
Ingredience: ¾ kila růžičkové kapusty, sýr na zapékání, máslo, sůl, slanina.
Postup: Nachystáme si hrnec s vodou, kterou přivedeme k varu, osolíme a poté do ní vložíme kapustu. Tu lehce povaříme asi na patnáct minut – dejte pozor na to, aby se nerozvařila. Slaninu nakrájíme například na kostičky a orestujeme na másle. Následně přidáme i kapusty a společně vše promícháme. Potom už stačí jen kapustu se slaninou nasypat do zapékací misky, posypat sýrem a nechat upéct – postačí deset minut v troubě rozehřáté na 200°C.