Při nákupu nemovitosti je úschova kupní ceny klíčovým nástrojem k minimalizaci rizik a zajištění hladkého průběhu transakce. Jedná se o nezbytný krok pro všechny zainteresované stany, který pomáhá vytvořit důvěru a zajišťuje práva a povinnosti prodávajícího a nakupujícího. Jak celý proces funguje a u koho lze kupní cenu uschovat?
Úschova kupní ceny
Představte si situaci, kdy prodáváte nemovitost. Vy jako prodejce chcete mít jistotu, že své peníze dostanete a logicky nechcete podepsat kupní smlouvu a podat návrh na vklad do katastru dříve, než budete mít peníze na účtu. Kupující ovšem zase nechce převést peníze neznámé osobě dříve, než bude mít jistotu, že je nemovitost opravdu jeho. Aby si obě strany mohly důvěřovat, funguje v České republice institut úschovy kupní ceny. „Jedná se v podstatě o třetí osobu, tzv. schovatele, která peníze opatruje v čase mezi podpisem kupní smlouvy a zapsáním vlastnického práva do katastru nemovitostí. Díky tomu mají prodávající i kupující jistotu, že celá transakce proběhne bezpečně,“ vysvětluje princip úschovy kupní ceny Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která působí v Praze a na Berounsku.
Jak to funguje?
Celý proces úschovy kupní smlouvy se může drobně lišit podle toho, u kterého subjektu se rozhodnete peníze uschovat. Zatímco realitní kanceláře obvykle nejprve vyhotoví rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí kupní a poté dochází k úschově peněz, u jiných subjektů může být rovnou podepsána kupní smlouva. K vyplacení peněz prodávajícímu ale vždy dochází až ve chvíli, kdy jsou přepsána vlastnická práva v katastru nemovitostí.
Bezpečnost na prvním místě
Ať už si k úschově kupní ceny zvolíte realitní kancelář, bankovní úschovu, notářskou úschovu nebo advokátní úschovu, vždy si nejprve ověřte cenu služby a podmínky vyplacení. Za nejvíce bezpečnou možnost je obecně považována bankovní úschova, její nevýhodou je ale nízká flexibilita a poměrně vysoké poplatky v porovnání s ostatními druhy úschovy. Na druhou stranu, úschova kupní ceny u realitní kanceláře je mnohdy zdarma, respektive je zahrnuta v ceně realitního zprostředkování. Účet schovatele, na který se kupní cena skládá, by měl být vždy oddělen od provozního účtu, abyste měli jistotu, že peníze nikdy nebudou využity k jiným účelům. „Schovatel by také měl být pojištěn na profesní odpovědnost za případně způsobenou škodu, potvrzení si vždy vyžádejte,“ apeluje Kindl.
Smlouva o úschově
A jak má smlouva o úschově vypadat? Je trojstranná a uzavírá se mezi schovatelem, prodávajícím a kupujícím. Smluvní strany se ve smlouvě musí dohodnout na tom, za jakých podmínek schovatel kupní cenu prodávajícímu vyplatí a kupující se v ní musí zavázat k tomu, že ve stanovené lhůtě složí kupní cenu na určený účet. „Ošetřena musí být také situace, kdy by nedošlo ke splnění podmínek pro výplatu kupní ceny. Dohodnuté částky musí odpovídat kupní smlouvě,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality.