Tropické teploty přinášejí vyšší riziko přehřátí, týká se to i psů

Tropické teploty přinášejí vyšší riziko přehřátí, týká se to i psů

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Letošní léto je ve znamení lámání teplotních rekordů – zažíváme vůbec nejteplejší červenec a srpen za poslední desítky let. Kromě toho, že je nedýchatelné horko úmorné a téměř hraničí s podmínkami pro běžné fungování, přináší také zdravotní rizika. Týkají se nejen nás, ale i našich čtyřnohých přátel. Jak předcházet přehřátí a jak si poradit, pokud k němu přes veškerou prevenci dojde?

Rtuť teploměru se bude i v nadcházejících dnech šplhat k závratným hodnotám a rozhodně se nezastaví na třicítce. Takové meteorologické předpovědi představují velkou zátěž pro každý živý organismus, nejen lidský. Psi a jiní zvířecí miláčci jsou na tom o to hůře, že jsou odkázáni na péči svých pánů. Ti jsou však mnohdy málo nebo špatně informovaní o tom, jak zvíře vhodně zajistit tak, aby za náročného počasí nestrádalo. Často nedovedou s jistotou rozpoznat příznaky přehřátí a poskytnout první pomoc. Pozor by si měli dát zvláště majitelé tzv. rizikových skupin pejsků, jež z různých důvodů trpí horkem více než jiní. Jde zejména o psy s nadváhou, březí feny, štěňata, staré a nemocné psy a vzrůstově malá plemena, jejichž tělo je blíže rozpálenému povrchu.

Základní preventivní opatření

Je nutné si uvědomit, že psi nemají tolik potních žláz, proto se nemohou ochlazovat jako lidé. V tropických dnech se mohou chladit pouze zrychleným povrchním dýcháním. Nejlépe se dá přehřátí organismu předcházet, pokud bude mít pes volně přístupné místo v chladivém stínu a budete mu pravidelně doplňovat a měnit čistou vodu. Veterináři upozorňují, že často chovatele dělají – byť v dobré víře – tu chybu, že se snaží psa ochladit podáním ledové vody. Ta mu však spíše způsobí teplotní šok, na který by mohl v krajním případě dokonce zemřít.

Na pitný režim myslete i během cestování, kde je to s dostupností čisté a čerstvé horší. „V létě hodně jezdíme na výlety a bereme s sebou i našeho rodinného mazlíčka, teriéra Chucka. Ve velkých parnech je to ale pro něj náročnější na zavlažování,“ líčí jeho majitelka a maminka od rodiny Jitka z Prahy. „K miskám na veřejných místech nemáme moc důvěru. Nikdy nevíte, kolik psů z ní pilo, jak často ji personál mění nebo z jakého je zdroje. Nedávno jsme ale objevili horkou novinku na trhu – psí vody Fooky Water v praktickém balení včetně jednorázové misky na pití. Je to nedocenitelný praktický pomocník v terénu a náš problém je tak vyřešen,“ dodává. Voda pochází z kutnohorské přírody a je obohacena o vápník pro zdravý růst kostí a svalů.

Příznaky přehřátí a první pomoc

Varovat by vás měly takové fyzické průvodní jevy, jako je časté slinění, pěna u tlamy, zadýchanost, těžké oddychování. Nápadná bývá i neposednost a nesoustředěnost. Přehřátí se na psech projeví i tak, že nereagují na výzvy k hraní a na jiné oblíbené činnosti a spíše nervózně posedávají a zvedají tlapky. Všechny tyto symptomy svědčí o lehčí formě, kterou snadno můžete zmoci správnou péčí. Udělejte psovi zábal z mokrých ručníků, dávejte mu často napít a schovejte ho do chladné, nejlépe klimatizované místnosti. Hodně mu chlaďte tlapky a uši. Pomůže také osvěžující koupání v rybníku nebo řece. Těžší forma se může projevit i zvracením, horečkou, zvýšeným tlukotem srdce a letargií do takové míry, že zvíře není schopné pohybu. Výjimečně může ztrácet i vědomí. V takových případech na nic nečekejte a neprodleně spěchejte k veterináři.

Foto: Flickr.com

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: