Letošní zima je v mnoha ohledech rekordní. Již několik týdnů leží ve vyšších polohách desítky centimetrů sněhu a rtuti teploměru se nad bod mrazu nechce ani přes den. To se samozřejmě odrazí i na nákladech na vytápění. Leda byste věděli, jak ušetřit.
Jak vlastně vytápět
Ať už topíte tuhými palivy, elektřinou nebo plynem, rozhodně záleží na tom, zda nad vytápěním interiéru přemýšlíte v dlouhodobém měřítku. Ideální teplota v obytných prostorech se pohybuje mezi 18 °C až 23 °C, přičemž nejtepleji by mělo být v koupelně a nejchladněji naopak v ložnici. Máte-li k ovládání topení k dispozici termostat, nejlépe uděláte, když nastavíte požadovanou teplotu na konkrétní denní či týdenní úseky. Nejvíce prostory vytápějte k ránu a večer, a přes den, když se doma nezdržujte, neváhejte teplotu snížit. Snížením teploty o pouhý 1° totiž můžete ušetřit až 6 % energie. Důležité je pouze to, aby extrémně nevychladly stěny. Nedoporučuje se tedy topení zcela vypínat. O tom zauvažujte pouze v případě, jedete-li na delší dobu mimo domov.
Větrejte efektivně
Největší chybou, která vás v zimě stojí spoustu peněz, je otevírání oken na větračku. Naopak, potřebujete-li vyvětrat, otevřete okna zcela dokořán a udělejte průvan. Během deseti minut bude vzduch vyměněný. Delší vyvětrání by bylo kontraproduktivní, jelikož by vychladly stěny a zvýšily by se náklady na topení. Intenzivní větrání místnosti také omezuje vlhký vzduch, který se hůře ohřívá.
Omezte tepelné ztráty
Teplo z prostoru nejčastěji uniká okny. Vyšší náklady na vytápění tak pocítí zejména obyvatelé domů a bytů se starými dřevěnými okny, které špatně těsní. Máte-li přesně takové, zauvažujte nad jejich výměnou. Jedná se sice o nemalou počáteční investici, ta se však několikanásobně vrátí. Do domácnosti si také můžete pozvat odborníka s termokamerou, který dokáže určit, kudy přesně teplo uniká.
Mějte správně nastavené zálohy
Pozor si také dejte na to, abyste měli správně nastavené měsíční zálohy, které dodavateli platíte. Na konci sezony se totiž lehce může stát, že bude třeba zaplatit možné nedoplatky. Rozumná výše záloh je taková, aby případně vracená částka nebyla vyšší, než je měsíční záloha. Stane-li se však, že budete muset naopak doplácet, je třeba na tuto možnost být připraven. Mějte k dispozici finanční rezervu alespoň ve výši 10.000,- Kč. Obrátit se také můžete na Ferratum Bank, kde je klientům poskytována mikropůjčka. Ta je novým zákazníkům při splacení do 30 dnů a ve výši 9.000 poskytnuta zcela zdarma.