Po éře minimalistického designu přichází zvýšená poptávka po krásném materiálu se stopami letitého používání a patinou starých dobrých časů. Velkým hitem je v současných interiérech i exteriérech staré dřevo. Trámoví či nábytek ze starého dřeva nepatří jen do chalup, statků a stodol. Velmi si rozumí i s moderním interiérem v rušném městském prostředí.
Už se vám okoukaly minimalisticky laděné interiéry po vzoru severských zemí a raději byste něco útulného, vřelého a osobitého? Máte rádi věci s příběhem, ke kterým si v průběhu let vytváříte vztah? Pak budete mít pravděpodobně radost ze současného trendu, kterému se souhrnně přezdívá „staré dřevo“.
„Může jít o reakci na neosobní a chladné moderní interiéry, stejně jako o touhu po kontaktu s něčím přírodním a tradičním. Ať tak či tak, nemusíte se stěhovat do hor nebo na vesnici, abyste si hřejivou a útulnou atmosféru vytvořili ve vašem městském bytě. Zapomeňte na diktát módy, barevné plasty nebo chladný kov, a udělejte si ve vašem domově víc místa na staré dřevo,“ říká interiérová designérka Anke Glut. Dřevo v domácnosti je jedinečný prvek, který vzbuzuje vřelý a teplý dojem. Navíc je to přírodní a antialergenní materiál, naprosto odolný vrtkavým módním trendům.
Starý si s novým perfektně rozumí
Nebojte se a kombinujte starší kusy nábytku s novými. Ze starých kousků přímo dýchá atmosféra dávných časů, která zároveň kontrastuje i souzní s moderním interiérem se všemi vymoženostmi života v 21. století. Výsledkem použití těchto materiálů jsou opravdu krásné, originální interiéry. „Nebojte se zásobit starými kusy nábytku! Navštivte blešáky, prolezte vetešnictví nebo si pořiďte alespoň jeden kousek ze starožitnictví. Dobře zvolený jeden kus nábytku z druhé ruky, vhodně zkombinovaný s moderními prvky, vypadá výborně a nepůsobí nepatřičně,“ radí Anke Glut.
Kam pro stará prkna a trámy?
Dřevěný materiál dovozci hledají leckdy i v dalekých zemích. Speciálně vyškolení tesaři opatrně demontují budovy a svážejí ručně tesané trámy ze starých, bouraných budov. Dřevo ze starých statků, mlýnic, stodol či podobných staveb je krásně vysušené, vyzrálé a leckdy i poškozené hlodáním zubu času i škůdců. To je naopak na jeho vzhledu to ceněné. „Stáří takového dřeva se může pohybovat v rozmezí jednoho až zhruba tří set let. Texturu dřeva ovlivňuje původní ruční opracování, ale také dlouhodobé působení povětrnostních podmínek, dřevokazného hmyzu a oxidace. I když se může zdát, že takový materiál se vyjímá jen v rustikálně zařízených světnicích, sluší i moderním prostorám. Dodá jim originalitu, potřebný kontrast a lidský rozměr,“ vysvětluje Anke Glut.
Cena starého dřeva není malá a jde většinou o investici. V průměru může být i třikrát až čtyřikrát dražší než běžné masivní dřevo z nábytkářských prodejen. Pokud se vám zalíbilo a nemáte peněz na realizaci vlastního bydlení nazbyt, můžete ho použít jen částečně. Zvýrazněte jen jednu nebo část stěny nebo si nechte zhotovit vybraný solitérní kousek nábytku. Může to být třeba komoda, stůl, postel, knihovna nebo třeba lavice a noční stolek. Můžete si být jisti, že tento klenot bude vaše rodina dědit i po další generace.