Přišlo vám vysoké vyúčtování za elektřinu a rádi byste věděli, kudy proteklo nejvíce peněz? K tomu potřebujete vědět nejen základní fakta o jednotkách energie, ale umět byste měli číst i energetické štítky jednotlivých spotřebičů. Díky tomu lehce určíte, které spotřebiče ve vaší domácnosti patří mezi největší žrouty.
Základní jednotky energie
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (mWh) jsou základní jednotky energie. Setkáte se s nimi v ceníkách dodavatelů energií, na fakturách a také na energetických štítkách. Na nich se uvádí příkon spotřebiče, a to ve wattech. Pro jakékoli výpočty je důležité umět mezi oběma jednotkami převádět, v praxi se totiž setkáme s oběma variantami. „Převod kWh na mWh je jednoduchý, stačí si pamatovat, že 1 mWh je 1000 kWh, při přepočtu tak používáte jen dělení nebo násobení,“ vysvětluje Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.
Údaje na faktuře
Pro jakékoli výpočty potřebujete mít k dispozici poslední fakturu od vašeho dodavatele energií, na které se uvádí cena silové elektřiny za jednu jednotku, většinou kWh. „Vyúčtování může být pro někoho nepřehledné, důležité je však identifikovat, kolik vlastně platíte za jednu kilowatthodinu. Tento údaj většinou najdete v příloze vyúčtování spolu za poplatky za odběrné místo a dalšími poplatky,“ dodává Tobiáš.
Údaje na energetickém štítku
Energetické štítky mají od roku 2021 novou podobu, energetická náročnost spotřebičů je rozdělena do tříd od A do G. Přibližně v polovině štítku pak příkon. Jak je však uvedeno výše, ten se udává ve wattech. Pro další výpočty zároveň musíte vědět, kolik hodin denně daný spotřebič běží. Například u žárovky víte, že svítíte 8 hodin denně, lednička však běží 24 hodin denně.
Výpočet
Ukažme si výpočet na příkladu. Vezměte si například žárovku, která má uvedený příkon 10 W. Watty musíte převést na kilowatty, a tedy je vydělit tisíce. Vyjde vám číslo 0,01 kWh. Nyní potřebujete znát čas, po jak dlouhou dobu daná žárovka svítila. Řekněme že 10 hodin. 0,01 kWh tedy vynásobíte deseti a získáte číslo 0,1 kWh. Tuto hodnotu poté vynásobíte částkou za jednu kWh, kterou jste získali z vyúčtování od dodavatele energií. „Dejme tomu, že za jednu kWh platíte 4,5 Kč. Vynásobte je hodnotou 0,1 a získáte číslo 0,45 Kč. V tomto konkrétním příkladu tedy platí, že za deset hodin svícení jedné konkrétní žárovky jste zaplatili 0,45 Kč,“ uvádí Jakub Tobiáš.
Porozumění energetickým štítků a výše uvedeným údajům vám pomůže identifikovat největší žrouty elektřiny ve vaší domácnosti a následně tak snížit spotřebu elektrické energie. Možná zjistíte, že je na čase některé spotřebiče úplně vyměnit. Pořizovací náklady sice mohou být vyšší, v delším časovém horizontu ale ušetříte.