Soukromé mateřské školky: V čem se liší od těch státních?

Soukromé mateřské školky: V čem se liší od těch státních?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Soukromých mateřských školek v České republice stále přibývá, ať už se jedná o školky Montessori, lesní nebo jiné. Jaké mají oproti státním školkám výhody a vyplatí se vůbec? Nebo hlavní rozdíl spočívá jen ve vyšším školkovném?

Státní mateřské školky

Státní školky jsou finančně nenáročné a dodržují programy pro předškolní vzdělávání, což je kontrolováno Českou školní inspekcí. Podmínkou pro přijetí dítěte do školky je věk dítěte alespoň dva roky a trvalý pobyt ve spádové oblasti dané školky. Mnoho rodičů se ale shoduje, že zapsat do školky dítě mladší tří let je prakticky nemožné, kolikrát jsou problémy i u tříletých dětí. Může za to především přeplněná kapacita školek. „V jedné třídě může být kolem 24 dětí na dvě paní učitelky. A přestože se mění způsob, jakým jsou školky vybavovány a zařizovány, v takovém počtu se jen těžko najde čas na individuální přístup. Samozřejmě to neplatí všude,“ říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která se zabývá výrobou a instalací vybavení do mateřských školek. Rodiče si u mateřských školek také často stěžují na konzervativní program. Na jeho alternativy nebo speciální kroužky většinou nejsou personální či finanční kapacity.

Soukromé mateřské školky

Oproti tomu soukromé školky nemusí přesně dodržovat vzdělávací rámec Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Mohou z něj však čerpat a přizpůsobit ho svým potřebám. Například Montessori školky kladou důraz na to, aby dítě bylo připravené zvládnout praktický život už v útlém věku a tomu odpovídá i způsob výuky. Lesní školky kladou důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny, přímo v prostředí přírody. Dalším typem soukromých školek jsou školky s výukou cizích jazyků. Jejich velkou výhodou je individuální přístup, v jedné třídě je mnohdy do deseti dětí. Rodiče tak mají jistotu, že dítěti bude věnována odpovídající péče. „Ne všechny děti jsou stejné, někdo je kreativní, někdo se zase už od malička vyznačuje logickým myšlením. V soukromých školkách je na tyto odlišnosti brán ohled a děti jsou vedeny k tomu, v čem mohou později excelovat,“ dodává Martin Kraus.

Vstřícnější je zpravidla i otevírací doba soukromých mateřských školek, může v nich být pestřejší a zdravější strava a některé dokonce nabízí i noční přespání pro děti rodičů, kteří pracují na noční směny. Rodiče však soukromou školku často volí právě z toho důvodu, že dítě nebylo přijato z kapacitních důvodu do školky státní. Za to si ale připlatí. Měsíčně klidně i 20 tisíc korun. Otázkou tak zůstává, zda je soukromá školka vůbec dosažitelná pro střední třídu.

Na druhou stranu, do soukromé školky dítě nemusí chodit každý den a lze ho zapsat jen na některé dny podle pracovních možností rodičů. Při výběru však nezapomeňte vzít v potaz i to, kde se školka nachází a z jakých služeb či aktivit si lze vybrat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: