Ať už investujete do akcií, ETF, komodit, kryptoměn nebo na Forexu (měnovém trhu), je pro vás aktuální situace jistě složitá. Nejistota, kam se člověk podívá – od doznívající pandemie, přes geopolitická rizika až po negativní fundamenty typu zvyšování úrokových sazeb.
To vše přináší na trhy zvýšenou volatilitu, se kterou se investoři musí poprat. Ale jak na to? Pomoci mohou např. nejlepší tradeři a investoři v České republice, kteří vystoupí na XTB Online trading konferenci 2022 již 26. 3. od 10:00!
Těžké chvíle zažívají zejména nováčci – tyto nemilé situace na trzích nikdy nezažili a zvýšená tržní volatilita pro ně může být mnohdy nepříjemná i nebezpečná. V posledních letech se navíc hodně dařilo rizikovým aktivům, ať už se jednalo o akcie a ETF nebo kryptoměny.
Jediným šrámem byl covidový propad z kraje roku 2020, který byl díky rychlému zásahu centrálních bank i vlád bleskurychle odmazán a trhy vesele rostly dál. Člověk tak snadno propadl přesvědčení, že trhy stále jen rostou a jsou „nezastavitelné“. Nyní přichází tvrdá realita a riziková aktiva ztrácejí v čele s oblíbenými růstovými společnostmi.
V první řadě je potřeba zachovat chladnou hlavu
Co tedy nyní dělat, když se mé portfolio propadá více do červených čísel? Základem všeho je chladná hlava. Propadat emocím a dělat ukvapená rozhodnutí pod tlakem většinou nevede k ničemu pozitivnímu, i když si tím člověk krátkodobě „uleví“.
Lidé mají často tendenci dělat pod prodejním tlakem unáhlené kroky jen proto, aby si dodali pocit, že s tím „něco dělají“. Je jim nepříjemné jen nečině přihlížet, jak jim mizí peníze – to je naprosto pochopitelná a běžná emoce, se kterou se všichni potýkáme (nejen v investování). Zde však často platí přesný opak – je opravdu lepší raději nedělat nic a počkat na uklidnění situace než se pod tlakem vrhat do jakéhokoli rozhodování.
Metoda DCA (dollar-cost averaging), neboli průměrování vstupní ceny
Pokud máte jistotu, že jsou vaše emoce v klidu a nejednáte pod prodejním tlakem, nabízí se také varianta postupného přikupování do současných pozic. Tato metoda je velmi oblíbená zejména u investování do akcií a ETF. Např. pokud jsem si koupil akcii společnosti při nominální hodnotě $100 a přišla mi takto férově ohodnocena, proč bych nyní nepřikoupil další akcie, když se cena této akcie propadla na $80 (pokles o 20 %)?
Pokud se nezměnilo nic zásadního a dlouhodobého v jádru společnosti nebo v sektoru, kde firma působí, mohu aktuální propad považovat za příjemnou slevu. Psychologicky tak otočím nepříjemnou situaci propadu ceny dané akcie v příjemnou situaci, kdy si ji mohu (klidně i ve větším množství) přikoupit levněji. Hned se na ta červená čísla kouká lépe.
Soustavné vzdělávání a informace od těch nejlepších
V investování i tradingu obecně platí, že správná edukace a informace jsou klíčem k úspěchu. Tohle pravidlo platí pro všechny tržní situace – nejen pro poklesy. Jako v každém odvětví, i v investování a tradingu je potřeba neustále se zdokonalovat, učit se novým věcem i postupům, vnímat cenné informace a znalosti od zkušenějších atd.
V České republice se takovému vzdělávání dlouhodobě věnují jednotlivci (nově také v hojném počtu na YouTube), mezi které patří např. Petr Plecháč se svým projektem TradeCZ, ale i větší subjekty, jako např. největší broker u nás, XTB. Právě XTB má na svém YouTube kanálu i webu celou řadu volně dostupných materiálů edukativního a informačního charakteru zcela zdarma. Nyní navíc XTB pořádá tradiční Online trading konferenci, která se koná 26. 3. od 10:00 – přihlásit se můžete zdarma na tomto webu.