Průvodce industriálním stylem v interiéru

Průvodce industriálním stylem v interiéru

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Také vás zaujala surovost industriálního stylu a chtěli byste si v podobném duchu zařídit svůj interiér? Zeptali jsme se na radu interiérové designérky Anke Glut, která vás provede těmi nejdůležitějšími kroky.

Industriální styl ve zkratce

Industriální styl, ač je inspirován průmyslovými areály a starými výrobními halami, v sobě spojuje minimalismus, účelnost a drsný design pocházející z přelomu milénia. Industriální interiéry ukazují, že i staré a zašlé věci mohou mít svou nezaměnitelnou estetiku a surovou krásu. Industriální styl však nevybudujete všude, vyloženě nevhodný je pro malé a nedostatečně prosvětlené byty s nízkými stropy. Alfou a omegou tohoto stylu jsou totiž vysoké stropy, cihlové zdi, tabulová okna, betonová podlaha či nezakryté kovové konstrukce.

„Chce-li někdo svůj byt či dům mít zařízen v industriálním stylu, je lepší, když tuto nemovitost daná osoba vlastní. Počítá se totiž s poměrně velkými zásahy do stropů či podlah,“ dodává k tomu interiérová designérka Anke Glut. A jaké jsou konkrétní kroky, které je třeba podniknout?

Proměňte stěny

Prvním a asi nejzásadnější krokem je proměna stěn. Ty lze udělat cihlové, případně je lze upravit patinováním. „Co se týče patinování, přestože existuje nespočet návodů na to, jak patinovat svépomocí, určitě bych si na to raději najala profesionály. Patinování může velmi lehce sklouznout a výsledek nakonec může vypadat hrůzostrašně. Pokud se někdo vydá cestou cihel, existuje více způsobů jak toho dosáhnout a bytový architekt by měl být schopný poradit ten nejlepší s ohledem na ráz interiéru,“ vysvětluje Anke Glut. Vede-li kolem stěn potrubí, podstatou industriálního stylu je nechat ho otevřené a viditelné. Lze ho však natřít, například do barevných odstínů kovu.

Vyměňte světla

Dalším velmi důležitým prvkem takto laděného interiéru jsou světla. Ta by měla být kovová, syrová. Velmi oblíbená jsou světla s odkrytými žárovkami. „Do industriálního interiéru velmi dobře půjdou závěsné žárovky. Pozor ale na volbu světla jako takového, vyhněte se bílému světlu a raději dejte přednost teplému žlutému světlu,“ říká Anke.

Otevřený prostor

Společným znakem industriálních bytů je otevřený a velkorysý prostor. Často se v něm také buduje patro na spaní a v takovém případě jsou všechny místnosti v bytě spojeny do jedné velké, která může být členěna například trámy. „Takový zásah už potřebuje ruku designéra, který dovede pečlivě a s citem vymyslet a navrhnout interiér, který bude jednak odrážet industriální styl, jednak bude zařízen a oddělen plně funkčně. Při návrhu je třeba brát v potaz orientaci oken a jejich rozmístění v interiéru. Zažila jsem několik případů, kdy se majitelům podařilo z původně zamýšleného industriálního bytu udělat spíše malý a stísněný byteček, který odlišovaly akorát cihlové zdi, a to právě kvůli špatnému členění jednotlivých místností,“ upozorňuje Anke Glut.

Jak na okna?

Jak již bylo řečeno, znakem tohoto stylu jsou tabulová okna. Výborného efektu avšak dosáhnete i s velkoprostorovými okny s tmavým kovovým rámem. Naopak naprosto nevhodná jsou klasická okna s bílým plastovým rámem, která by do industriální bytu byla jako pěst na oko.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: