Pozornost Čechů se už v loňském roce obrátila k nájemnímu bydlení, a to zejména kvůli vysokým cenám realit a nepříznivým podmínkám pro získání hypotečního úvěru. A přestože se průměrné nájemné zvýšilo, zájemců neubývá. Díky tomu mají majitelé nájemních nemovitostí z čeho vybírat, ne vždy ale budou mít při výběru šťastnou ruku. Jaká jsou nejčastější rizika spojená s pronajímáním nemovitosti svépomocí? A jak zařídit, aby se nemovitost pronajala okamžitě?
Stanovení odpovídajícího nájemného
Jak bylo řečeno, ceny nájmů se v loňském roce zvýšily. Nyní spíše stagnují a je logické položit si základní otázku, tedy za kolik byt pronajmout. Realitní kanceláře nájemné stanovují s ohledem na lokalitu, dispozice, vybavení, ale berou v potaz i cenové mapy a konkurenční nabídky. Někteří odborníci nyní tvrdí, že nájem v Česku na začátku tohoto roku narazil na svůj strop, a proto radíme nájemné nepřepálit. V případě potřeby ho můžete v budoucnu zvýšit podle zákonem daných pravidel. Pokud stanovíte realistické nájemné, budete mít daleko větší šanci, že se vám ozve více solidních zájemců, kteří v bytě vydrží.
Vybavený nebo nevybavený?
Vybavenost bytu je jedním ze základních kritérií při výběru nájemního bytu potenciálním zájemcem. Nepodceňte tuto rovinu a vybavení bytu věnujte pozornost. Průzkumy ukazují, že přílišná vybavenost je spíše na překážku, naprosto stačí, když bude nemovitost vybavena základními věcmi. Na mysli máme postel, kuchyňskou linku, základní spotřebiče nebo třeba pračku.
Ověřený realitní portál
Svoji nemovitost je třeba inzerovat online. Vybírejte ovšem ověřený a navštěvovaný realitní portál. „Realitní kanceláře jsou v tomto o krok napřed. Mají o mnohem více zkušeností s tím, které portály fungují nejlépe, navíc většinou jako první osloví své ověřené klienty. Pokud se tedy někdo rozhodne pronajmout svou nemovitost svépomocí, inzerci jako takové doporučuji věnovat opravdu hodně péče,“ vysvětluje David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá i správou nájemních bytů.
Nájemníka vybírejte pečlivě
Výběr nájemníka je pravděpodobně nejožehavějším tématem. Vaším cílem by mělo být najít spolehlivého nájemníka, který bude platit vždy a včas a zároveň byt nezdemoluje. Tomu můžete předejít například tím, že si na základě jména, příjmení a data narození nájemníka prověříte v registru dlužníků. „My každého vážného zájemce prověřujeme až ve čtyřech registrech dlužníků, a tím dokážeme eliminovat riziko nájemníků neplatičů,“ dodává Novotný. Alternativou je poté svěřit správu pronájmu realitní společnosti. Bohemian Estates například nabízí službu kompletní správy nemovitosti včetně garance nájemného a předání bytu v původním stavu.
Právní stránka věci
Nepodceňujte nájemní smlouvu a vždy si ji nechte vyhotovit právníkem. Nepoužívejte vzory z internetu, které mohou být zavádějící a v případě problémů vás postaví do nelehké situace Neprůstřelná nájemní smlouva, která chrání obě strany, je naprostým základem.