Problém s lupy? Zbavte se jich nadobro

Problém s lupy? Zbavte se jich nadobro

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože drolící se šupinky kůže nepředstavují zdravotní riziko, jejich výskyt může být velmi nepříjemným estetickým problémem. Jsou vidět jak ve vlasech, tak spadané na oblečení. Má je na svědomí narušená vlasová pokožka, jež se brání nadměrnou tvorbou zrohovatělých buněk. Jaké jsou příčiny vzniku lupů a co v boji s nimi zabírá?

Lupy jsou banální kožní neduh, s nímž se setká až polovina populace. To nemění nic na tom, že lidem, kteří jimi trpí, dokážou pěkně znepříjemňovat život. Úporné svědění hlavy, škrábání a drobné šupinky, jež zvláště na tmavém oblečení působí jako pěst na oko. I když lupy trápí velké procento lidí, dá se s nim efektivně bojovat a „zasněženým ramenům“ tak předcházet.

Z dermatologického hlediska se nejedná o nic jiného než kožní onemocnění projevující se olupováním vrchní šupinaté vrstvy pokožky. Přirozeně se lidská pokožka obnovuje v řádu dní, v případě výskytu lupů je tento interval výrazně kratší a proces obnovy tak rychlejší. Odumřelé šupinky se hromadí a následně drolí z vlasové pokožky. Tvorba lupů bývá také spojena se zvýšenou produkcí kožního mazu.

Nejsou lupy jako lupy

Rozlišujeme mezi dvěma typy, suchými a mastnými. Zatímco ty suché jsou menší, mají tendenci se sypat a jsou méně svědivé, ty mastné zůstávají zachyceny na pokožce a ulpívají na místě. Hůře se proto odlupují, což může vést k většímu podráždění a silnějšímu svědění. Potíže s tímto druhem lupů může být doprovázen i nepříjemným zápachem. Abyste věděli, jak s lupy bojovat, musíte znát příčinu jejich vzniku. To vám umožní pro příště se podobné estetické pohromy vyvarovat.

Jak lupy vznikají?

Faktorů zodpovědných za výskyt těchto nevzhledných šupinek je hned několik. Jak říká vlasová expertka Monika Plachá, zástupkyně vlasové kosmetiky Nouvelle: „Nejčastěji je tento problém způsoben příliš agresivními přípravky na vlasovou hygienu, chybným postupem při mytí, ale prapůvodní příčina může být i hlubší a může odkazovat ke špatně nastavené životosprávě, zejména pak nevhodné stravě a častému stresu.“ V prvním případě můžete chybu napravit sami tím, že si pořídíte šetrnější šampon určený pro citlivou pokožku. Během mytí si dávejte pozor, abyste hlavu agresivně nedrhli. Šampon důkladně vymyjte, a to zásadně vlažnou vodou, teplá stimuluje činnost mazových žláz. Z toho důvodu také omezte fénování horkým vzduchem a kštici nezatěžujte množstvím stylingových produktů. Pokud si vlasy barvíte či zesvětlujete, dopřejte vaší hřívě péči v podobě speciální kosmetiky pro suché a poškozené vlasy se schopností vlasy napravovat, regenerovat a vyživovat do hloubky. „Pro šetrné ošetření bez zatížení doporučujeme řadu Double Effect s obsahem keratinu a proteinů,“ dodává Plachá.

Přemnožené kvasinky

Na vině však mohou být i přemnožené kvasinky v lidském těle. Ty jsou přirozenou součástí pokožky hlavy, ovšem přemnoží-li se, může nastat reakce v podobě vzniku kožního onemocnění. Léčba je v tomto případě jiná a je na místě se poradit s dermatologem či přímo trichologem. Ten provede zevrubné vyšetření vlasové pokožky, pomocí něhož stanoví velmi přesně diagnózu a zvolí léčebný postup zacílený přímo na konkrétní problém. Zapracujte komplexně na vaší životosprávě a pitném režimu. Zvyšte příjem vitaminu B, obsaženého v masu, vejcích a kvasnicích, a tělu dodejte selen a zinek. Zdrojem těchto prvků jsou například ořechy, semínka a ryby. Za vyzkoušení rovněž stojí některé potravinové doplňky pro zlepšení kvality vlasů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: