Chvíle, kdy vytahujeme ze schránky vyúčtování za elektřinu a plyn, patří k našim nejméně oblíbeným. Kromě zjištění, kolik jsme protopili a prosvítili peněz, mnoho českých domácností čeká v obálce s vyúčtováním nemilé překvapení – dodavatel po vás chce platit vyšší zálohy. Pokud se vám zdají zálohy neopodstatněně vysoké, situaci aktivně řešte, nyní je trh nastaven příznivě na změnu dodavatele.
Leckoho mohou částky na faktuře, stejně jako nový zálohový kalendář, nemile zaskočit. Kde se vzal ten obrovský nedoplatek? Za co všechno vlastně platím? Proč mám na další období nastavené o několik set korun vyšší zálohy? Dají se nějak snížit? Toto bývají nejčastější otázky, které si v této situaci klademe. Mnoho lidí ale zůstává jen u hlasitého lamentování a aktivně nevyužívá možnost přenastavení záloh či změny dodavatele. Podle jakého klíče dodavatelé nastavují zálohy na další rok a co můžeme udělat pro jejich snížení?
Jak se stanovují zálohy na elektřinu a plyn?
Stanovení výše záloh za elektřinu je upraveno vyhláškou v sedmém odstavci jedenáctého paragrafu energetického zákona. Vždy by celkový součet zálohových plateb pro domácnost neměl být vyšší než sto procent platby za spotřebu v předcházejícím období. To platí za předpokladu, že se po tuto dobu nezmění například hodnota hlavního jističe.
Důležité je vědět, že dodavatel i odběratel mají právo dohodnout se na jiné výši záloh. V praxi to znamená, že pokud nesouhlasíte s novou výší záloh, můžete sami aktivně požádat o její úpravu. Dodavatelé nastavují zálohový kalendář podle vašeho aktuálního odběru v předchozím roce, odhadu vývoje spotřeby a odhadu ceny energií v dalším zúčtovacím období. Výši záloh si tak můžete nechat bezplatně upravit zpravidla kdykoli během roku. Dodavatelé většinou souhlasí se snížením zálohových plateb až do určité limitní výše odhadovaných plateb pro nadcházející období.
Pokud jde o zálohy za plyn, vlastní výpočet závisí na dvou základních parametrech. Prvním je spotřeba v předcházejícím dvanáctiměsíčním fakturačním období. Druhým parametrem je předpokládaná cena dodávky plynu. Do výše nové zálohy se také promítá případný přeplatek či nedoplatek.
Férovější podmínky u nového dodavatele
Pokud nejste dlouhodobě spokojeni a zdá se vám, že platíte opakovaně příliš vysoké částky, odhodlejte se ke změně. Cenu energií už dávno neurčuje monopol jednoho dodavatele a vy se můžete svobodně rozhodnout pro výhodnou konkurenční nabídku. Uspořit může prakticky každý, vše závisí na spotřebě. Průměrná česká domácnost tak může ušetřit až deset tisíc korun ročně, proto se vyplatí mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout férové nabídky tarifů, které zohledňují aktuální propad cen na trhu. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.