Zatímco děti v předškolním věku doprovází na cestě do školky rodiče, na prvním stupni základní školy je již běžné, že děti chodí do školy samy. Na cestě na ně však čeká mnoho nástrah, jednou z nich je silniční provoz. Naučit dítě pohybovat se po silnici a na chodníku bezpečně není záležitostí jednoho dne, správné zásady mu rodiče musí vštěpovat už od malička, stejně tak pedagogové v mateřských školkách. Proč je dopravní nauka důležitá? A jak dítěti včas vysvětlit, jak se má vůči autům na vozovce chovat?
Na chodníku opatrně
Správné chování v silničním provozu začíná už na chodníku. Jako rodič nemusíte nutně držet dítě celou dobu za ruku, ale učte ho, jak bezpečně chodit. Na chodníku by děti neměly pobíhat, neměly by chodit po obrubníku a měly by se držet na pravé straně, ať už kvůli ostatním chodcům nebo kvůli autům na silnici. Dítěti vysvětlete, že řidiči v autech kolikrát nedokážou zareagovat tak rychle, a proto se i dítě na chodníku musí chovat předvídatelně. Nyní v zimě, kdy je snížená viditelnost, a brzy tma, to platí o to spíše.
Přecházet jedině na přechodu
I když to vy sami třeba neděláte, u dětí trvejte na tom, aby přecházely jedině na přechodu. Jsou-li řízené semafory, tak vždy chodíme jen na zelenou. Také je třeba potomkům vysvětlit, že to, že jsou na přechodu, neznamená absolutní přednost, a neměli by přecházet, pokud je v dohledné vzdálenosti jedoucí auto. Přednost nemají chodci ani před houkajícími vozy IZS nebo před tramvají. Chůzi přes přechod důsledně trénujte už od útlého věku.
Výhled na vozovku
Dětem je potřeba vysvětlit, že se silnice přechází jen ve chvíli, kdy nezpozorujeme žádné jedoucí auto nebo auto zastaví před přechodem. Pamatujte ale na to, že dítě nemá stejný výhled na vozovku jako vy a blížící se auto nemusí vidět. Vysvětlete mu, jak a kam si popojít, aby vidělo a zároveň zůstalo v bezpečí. Když dítě začíná chodit do školy samo, dbejte na to, aby nepřecházelo přechod, pokud vidí na silnici blížící se auto, i když je třeba daleko. Děti nemají takový odhad jako dospělí a nedovedou určit, jakou rychlostí auto jede a za jak dlouho bude u přechodu.
Auta v protisměru
To, že jedno auto na přechodu zastaví, neznamená, že zastaví i to, co jede v protisměru. Vysvětlete to svým potomkům. Na přechodu mají chodit svižně, ale neběhat, a vždy mít přehled i o druhé straně.
Rodiče i školka musí jít příkladem
Už od útlého věku byste svým dětem měli jít příkladem, co se chování v silničním provozu týče. „Vhodná jsou také různá dopravní hřiště, kde si lze nacvičit přecházení, chůzi po chodníku a vysvětlit si některé dopravní značky. V mateřských školkách je zároveň důležité, aby i učitelky měly přehled o tom, jak se děti chovají na procházkách. Součinnost rodičů s pedagogy je velmi důležitá, ve školkách mají potřebné vybavení. Dodáváme tam například sady kostýmů s vyobrazenými značkami, díky kterým děti prožijí dopravní situace v bezpečí školky,“ dodává k tématu Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která se zaměřuje na výrobu a prodej vybavení pro mateřské i základní školy.