Realitní makléř je považován za profesionála zkušeného v oblasti nákupu a prodeje realit. Jenže spoléhat se bezvýhradně na jeho rady v transakcích, v rámci nichž operujete s milionovými částkami a mnohdy i celoživotními úsporami nebo dědictvím, se nemusí vyplatit. Nákup či prodej nemovitosti je složitý proces s mnoha nástrahami, proto platí více než kde jinde „dvakrát měř, jednou řež“.
Jednání každého makléře či realitní kanceláře je motivováno snahou rychle prodat a brzy si tak sáhnout na zajímavou provizi ze zprostředkování obchodu. V jejich zájmu proto bývá celý proces urychlit i za cenu úmyslného zatajení problematických aspektů.
Zavádějící inzeráty
V konečném důsledku nemusí být pravda nic, co se v inzerátu dočtete. Někteří makléři jsou mistři v líčení předností a často klamavě informují o parametrech nabízené nemovitosti. Raději důležité informace z inzerátu ověřte telefonicky, než se vydáte na prohlídku. Zpozorněte také v případě, kdy jeden byt nabízí více realitních kanceláří. Často se tak děje bez vědomí majitele, kdy realitní kancelář převezme cizí inzerát a majiteli osloví až v případě, kdy má zájemce. Zajímejte se proto o zprostředkovatelskou smlouvu. Důkladně si také předem prověřte, co všechno se ještě přičte ke kupní ceně. Inzeráty často lákají na nízkou cenu, která v sobě nezahrnuje provizi.
Problematická rezervační smlouva
Mnozí makléři rádi vyvíjejí nátlak na zájemce o koupi nemovitosti. Čím větší zájem o byt projevíte, tím větší bude počet dalších zájemců, o kterých bude makléř mluvit, aby vás přesvědčil k okamžitému a závaznému rozhodnutí podepsat rezervační smlouvu. Jenže jakmile ji podepíšete, nebudete moci od koupě odstoupit, aniž byste zaplatili tučný rezervační poplatek.
„V dnešní době začíná převyšovat nabídka poptávku, proto se nenechte zahnat do kouta a uvažujte racionálně. Se skutečným počtem zájemců to nemusí být tak horké,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která se více než patnáct let zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí nezávisle na realitních kancelářích. „Pohlídejte si také, aby rezervační smlouva byla trojstranná. Často se stává, že ve smlouvě nefiguruje prodávající a je uzavřená mezi vámi a realitní kanceláří. Prodávajícího tak smlouva k ničemu nezavazuje a je nevymahatelná. Smluvní závazek musí být formulován mezi prodávajícím a kupujícím. Realitní kancelář má pouze zprostředkovatelskou roli,“ objasňuje Novotný.
Pofidérní argumenty
Je to běžný postup. Takhle je to pro vás lepší, rychlejší a levnější. Ještě se nám nestalo, že jsme se s někým nedohodli. Takto obvykle znějí argumenty, když na vás někdo něco zkouší a potřebuje získat větší důvěru. Nemusí to tak být, ale raději zpozorněte, když podobné věty uslyšíte, zvláště pokud k nim daná osoba nedokáže nabídnout relevantní argumenty či hmatatelné podklady. Požadujte také, aby v rezervační smlouvě bylo zakotveno právo od ní odstoupit v případě, že se s prodávajícím nedohodnete na znění smlouvy.