Podle čeho vybrat kvalitního dodavatele domácí fotovoltaiky

Podle čeho vybrat kvalitního dodavatele domácí fotovoltaiky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Úměrně tomu, jak loni dramaticky vzrostly ceny za energie, se také zvýšil počet firem nabízejících instalaci domácí fotovoltaické elektrárny. S tím se také vyrojily první problémy a negativní zkušenosti – ne každá firma má totiž dostatek zkušeností a zdaleka ne každá má korektní jednání vůči svým zákazníkům. Podle čeho se orientovat při výběru spolehlivého dodavatele, abyste nenaletěli neseriózním fušérům?

Při výběru dodavatele pro instalaci fotovoltaiky se nevyplatí riskovat – jde o velkou, statisícovou investici, proto vybírejte pečlivě tak, aby firma byla solidní a měla mnohaleté zkušenosti, ideálně i spoustu spokojených klientů. Dnes už totiž nejsou výjimečné případy, kdy lidé nakonec skončili s nedokončenou instalací od neprověřených firem, které vznikly až během současného solárního boomu. Zároveň pokud nemáte instalaci dokončenou, není fotovoltaika de facto vaším majetkem a není tedy možné nechat si ji zprovoznit jiným dodavatelem. O vyplacení dotace v těchto případech taktéž nemůže být ani řeč.

Při výběru dodavatele fotovoltaiky se pokuste zjistit předchozí reference na realizace a zajímejte se i o zákaznický servis, který poskytuje k instalaci. Prostudujte si podmínky záruky a reklamace. Obvyklá záruční doba na fotovoltaické panely se pohybuje mezi deseti až pětadvaceti lety. Rozpětí je poměrně široké, neboť záleží na různé životnosti vybraných fotovoltaických panelů, technologií, které výrobce používá, a legislativní rámec trhu, na kterém se panely prodávají.

Podezřelé mohou být i nerealistické a příliš krátké termíny. Dodání a montáž fotovoltaiky totiž není jednoduchá a vyžaduje si adekvátní čas. Termín dodání a instalace se odvíjí od toho, jaké zásoby má aktuálně dodavatel na skladě, ale také od početností montážních týmů a autorizačních techniků. Ještě vloni byly běžné termíny ve smlouvách na zhotovení zhruba jeden rok, dnes se pohybujeme v rozmezí v řádu měsíců. Pokud vám tedy vámi oslovená firma slibuje instalaci do měsíce, něco tu nejspíše nehraje. V tom lepším případě její odhad vychází z neznalosti, jak dlouho trvá připojení zařízení FVE k síti, v tom horším vědomě neříká pravdu. Zajímejte se také o to, jestli dodavatel do budoucna nabízí i servisní služby – a to nejen během záruční lhůty, ale i po ní. U dodavatelů s několikaletou historií je tento typ servisu běžný, pro nově vzniklé a neprověřené subjekty to může být problém. V krajním případě se může stát, že taková firma zmizí do půl roku z trhu beze stopy. V takovém případě byste měli problém, protože většina dodavatelů z pochopitelných důvodů servisuje jen jimi nainstalované systémy.

Dobře zvolená instalační firma znamená spokojené užívání fotovoltaické elektrárny a minimum starostí s jejím provozem. Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Když si vyberete fotovoltaický systém, montáž elektrárny obvykle trvá zhruba tři až čtyři měsíce od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy. Cena fotovoltaiky záleží na instalovaném výkonu a na velikosti bateriového úložiště. U LAMA home, jednoho z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, můžete nejlevnější fotovoltaiku pořídit už za sto devadesát devět tisíc s čerpáním dotace. Pokud navíc smlouvu podepíšete do 31. srpna, dostanete silovou elektřinu na rok zdarma. LAMA home je navíc součástí stabilní české energetické společnosti s třicetiletou historií.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: