Ještě loni touto dobou bylo cestování jednodušší, než si naši předci kdy mohli představit. I na ta nejodlehlejší místa jste se mohli dostat během jednoho dne, a to s minimem úsilí a prakticky bez jakýchkoli příkazů či restrikcí. Rok 2020 ovšem cestovatelům udělal čáru přes rozpočet a aktuálně není jednoduché ani přejet hranice k nejbližším českým sousedům. Cestování a poznávání cizích kultur je však obohacující a stále lze realizovat. Než se ale rozhodnete někam odjet, ujistěte se, že víte vše podstatné.
Restrikce cílové destinace
V médiích aktuálně často slýcháme spojení vládní semafor. Co ale tento semafor znamená a jak moc je pro vás vypovídající? Semafor rozděluje země EU a schengenského prostoru podle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19 do dvou typů barev a dle toho určuje pravidla pro návrat ze zahraničí. Aktuální semafor najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví, kde je taktéž vysvětleno, co daná barva znamená. Současně na něm převládá zelená barva, a tak by si mnoho lidí mohlo myslet, že je aktuálně možné jet skoro kamkoli. Opak je však pravdou. Vás totiž musí zajímat i to, jaké restrikce a omezení platí pro turisty v cílové destinaci. Některé státy turisty přijímají, je do nich však možné vstoupit pouze s platným dokumentem prokazujícím negativní test na koronavirus. Mezi tyto státy patří například Německo, Řecko či Rakousko. To je ovšem takto omezené jen pro cestující z Prahy. Obyvatelé ostatních krajů mohou do Rakouska vstoupit bez omezení. Oproti tomu, zcela uzavřená je například Čína, Indie, USA nebo Kanada. Zajímat se musíte i o to, jaké platí v dané zemi restrikce. Řeč je samozřejmě o hromadných akcích, omezení ve vnitřních prostorech a o povinnosti nosit roušku či jinou ochranu dýchacích cest. Tyto informace se zároveň poměrně často mění, a tak je nutné jejich vývoj sledovat.
Opatření v ČR
Ještě před odjezdem byste si měli zjistit, i jaká platí opatření v České republice po návratu z dané země. Na to by vám měl odpovědět již zmiňovaný vládní semafor a detailnější informace zveřejněné na stránkách české vlády. Jelikož ale platí nouzový stav, je nutné hledat aktuální informace platné od 5.10. Ty například zmiňují, že je po návratu z rizikových zemí nutné vyplnit elektronický Příjezdový formulář a po příjezdu se na vlastní náklady podrobit testu na koronavirus nebo dobrovolně podstoupit karanténu. Také je třeba počítat s karanténou do doby, než získáte výsledek testu, a tuto dobu zohlednit například ve vašem zaměstnání.
Storno podmínky
Kvůli častým změnám podmínek jak v České republice, tak v zahraničních zemích, se nedoporučuje dělat rezervace ubytování či letenek s dlouhým předstihem. Naopak, je vhodné situaci bedlivě sledovat a vše rezervovat až na poslední chvíli. Pokud možno, u ubytování hleďte i na storno podmínky a zkuste vybírat takové ubytování, kde máte záruku vrácení peněz v případě zrušení vaší cesty.
Cestovní pojištění
Velkým tématem je v dnešní době i cestovní pojištění a mnoho turistů se pídí po tom, co vlastně cestovní pojištění kryje a co nikoli. Tak například, budete-li muset v zahraničí podstoupit testy na koronavirus nebo hospitalizaci kvůli tomu, že jste se nakazili, uhradí pojišťovna léčebné výlohy? Nebo co když budete muset zůstat v dané zemi o pár dnů déle, uhradí vám pojišťovna ubytování nad rámec vaší plánované cesty? Toto jsou zcela oprávněné dotazy a měli byste v odpovědích na ně mít jasno. Každá pojišťovna si ale podmínky cestovního pojištění může stanovit trochu jinak, a tak není jednoduché se v dané problematice zorientovat. Pomoct vám v tom ale může internetový srovnávač pojištění Klik.cz, kde nabízené cestovní pojištění vidíte přehledně a můžete se rozhodnout na základě jednotlivých krytí a ceny. „Naše kalkulačka cestovního pojištění rychle spočítá cenu pojištění a klienti okamžitě vidí, kolik je bude cesta v tomto ohledu stát. S námi poté mohou ověřit, jak se daná pojišťovna staví k celé situaci. Stačí nám na sebe zanechat kontakt, a my zavoláme zpět. Většina pojišťoven však k této problematice vydala tiskovou zprávu, které jsou dostupné online a dle mého názoru jsou i vcelku přehledné. Tak či onak, cestovní pojištění je nejen v dnešní době naprostou samozřejmostí a nedoporučuji jej podceňovat,“ říká k tématu Aleš Rothbarth, expert z Klik.cz.
U cestovního pojištění navíc nemusíte smluvní dokumentaci podepisovat, stačí jen zaplatit pojistné a od Klik.cz obratem obdržíte veškeré podklady včetně asistenční kartičky na e-mail. Je tak možné si jej sjednat klidně i na poslední chvíli.