Onemocnění horních i dolních dýchacích cest postihuje nejčastěji seniory, osoby s oslabenou imunitou a zejména děti všech věkových kategorií. Lze je nějak chránit a předejít tak těmto onemocněním?
Onemocnění dýchacích cest jsou nejčastějším důvodem, proč se rodiče s dítětem obracejí na praktického lékaře. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře na infekci dolních dýchacích cest každoročně 12 milionů dětí, přičemž nejčastěji se jedná o akutní bronchitidu či jiné záněty virového původu. Méně častý je poté zvláštní typ zánětu, který je způsoben alergií. V takovém případě se jedná o astmatickou bronchitidu.
Jak poznat příznaky
Akutní bronchitida se projevuje zejména vytrvalým kašlem, vykašláváním hustého hlenu, dušností, bolestí na hrudníku, dýchacími potížemi, bolestmi ve svalech a zvýšenou teplotou či horečkou. Neléčením příznaků a setrváváním v prostředí, které dítěti zdravotní stav zhoršuje, však může dojít k přechodu na bronchitidu chronickou. Tu už je daleko těžší vyléčit a může se vracet po celé roky.
Jak bronchitidě předcházet
Přestože se akutní bronchitida nejvíce projevuje v zimním období, kdy daleko více hrozí bakteriální nákaza, zcela určitě se nejedná o jedinou z příčin. Na vině je totiž i chronické dráždění dýchacích cest, a to tabákovým kouřem, uhelným prachem či znečištěným ovzduším. Proto jsou nejvíce postiženi kuřáci či děti kuřáků, které spolu s rodiči obývají zakouřené prostředí. Další příčinou však může být i zvýšená únava a vynechat nelze ani psychosomatické příčiny jako zadržené konflikty či nezpracování nejrůznějších duševních témat.
V rámci prevence se tedy doporučuje vyhýbat se místům, kde se dá jednoduše přijít k nákaze. To je však pochopitelně téměř nemožné, proto myslete na dodržování základních hygienických návyků, které je třeba dětem každý den opakovat. Samozřejmostí by mělo být mytí rukou po použití toalet a před jídlem, ale také po navštívení prostor, jako je čekárna u lékaře, dopravní prostředek, supermarket apod.
Jak bronchitidu léčit
Pokud u dítěte vypozorujete výše zmíněné příznaky, zcela určitě okamžitě navštivte lékaře, který určí, jakého původu onemocnění je. Při samotné nákaze se však doporučuje klid na lůžku, potlačování horečky a léky na podporu vykašlávání. Samozřejmostí je se vyvarovat zakouřenému a jinak znečištěnému prostředí a do jídelníčku je vhodné zařadit česnek a cibuli díky jejich protizánětlivým účinkům, čistou vodu, bylinné čaje a zeleninové polévky. Nevyžaduje-li onemocnění léčbu antibiotiky, doporučeným rostlinným přípravkem je Kaloba. Ten se používá ke zmírnění příznaků akutní bronchitidy. Kaloba obsahuje patentovaný extrakt EPs 7630 z kořene jihoafrické pelargónie Pelargonium sidoides. Ten je k léčbě onemocnění dýchacích cest využíván již po staletí a roste pouze na území Jižní Afriky. Kaloba pomáhá ulevit od prvních příznaků, odstraňuje hlen z dýchacích cest a výrazně tak zkracuje pobyt na lůžku. Průzkumy také dokázaly, že včasným užíváním přípravku Kaloba je možné nejen zmírnit nepříjemné příznaky, ale příprave má také mírné antibakteriální a antivirové vlastnosti. K dostání je ve formě kapek či tablet a není omezen lékařským předpisem.