Chtěli byste zlepšit své ruční psaní nebo jen hledáte relaxační aktivitu, u které na chvíli „vypnete“? Ponořte se do umění kaligrafie. Pro začátek potřebujete jen tužku, papír a trpělivost.
Co je to kaligrafie?
Slovo kaligrafie pochází z řeckého kallos (krása) a grafos (psaní) a označuje umění krasopisu. Jedná se o starodávné řemeslo, které sice vyžaduje trénink, naučit se ho však může každý.
Přínosy kaligrafie
Díky pravidelnému trénování krasopisu si procvičíte jemnou motoriku a preciznost. Nácvik jednotlivých písmenek vyžaduje soustředění na tvary a rychlost psaní, zaměstnává však mozek natolik, že při kaligrafie bezpečně hodíte ostatní všední starosti za hlavu. Dospělí kaligrafii považují za relaxační aktivitu, která pomáhá utřídit myšlenky a duševně si odpočinout, zvolnit. A nakonec si užijete i estetickou stránku tohoto řemesla. Kaligrafie je krásná a ručně psané pozvánky, přání nebo jakékoli jiné zápisky vypadají mnohem lépe.
Jak začít?
V začátcích trénování kaligrafie si vystačíte jen s tužkou a papírem. V kaligrafii se používá široká škála papírů, které se liší nejen vlastnostmi, ale také texturou. Na začátek volte hladký kaligrafický blok, který vám umožní vytvářet čisté a ostré linie. K dostání jsou buď bloky linkované nebo prázdné, na které doporučujeme narýsovat pomocné linky, které vám poslouží jako vodítko při náčrtu jednotlivých písmenek abecedy. Tužku volte grafitovou, která je vhodná na psaní a skicování.
Pro optimální výsledky si nejprve osvojte základní techniku kaligrafie. V začátcích si budete připadat opět jako v první třídě, neboť se musíte naučit všechna písmenka abecedy, jejich zvláštní tahy a následné spojování do slov a kompozici. Na trhu najdete cvičebnice kaligrafie nebo prozkoumejte vody internetu, určitě narazíte na širokou škálu video tutoriálů.
Další pomůcky
Jak se budete v kaligrafii zdokonalovat, přichází na čas na koupi dalších pomůcek. Základem úspěchu jsou kvalitní psací potřeby. Ty nakoupíte na e-shopu pro kreativce Idea Creative, kde najdete kaligrafická pera a nejrůznější popisovače. Jakmile máte natrénované základy, můžete se pustit do experimentování s barvami, tvary a stínováním.
Nezapomeňte, že kaligrafie vyžaduje trpělivost. Nevzdávejte tak první nevydařené pokusy a zkuste se krasopisu věnovat denně, vždy alespoň chvilku. Uvidíte, že za chvíli se naučíte vše potřebné a začnete vytvářet vizuálně krásné a originální psaníčka.