Říká se, že dobrá příprava je polovinou úspěchu. A to platí i u diet. Změna stravování a životního stylu je velkým mezníkem vašeho života, a pokud nechcete po prvních pár krocích selhat, měli byste zvážit, zda jste na to připraveni a zda je vůbec vhodná doba začít něco měnit. Co byste měli vědět předtím, než začnete, a jak můžete už dopředu začít?
Ketogenní dieta není jen o omezení sladkostí, ale o celkovém vysazení sacharidů, které jsou schovány i v potravinách, které jsou u jiných diet povoleny. Typickým příkladem je ovoce. To je sice odborníky na výživu považováno za zdravé, pro ketogenní dietu je však nevhodné. Mezi zakázané potraviny ale patří i pečivo, luštěniny, brambory a další potraviny, ve kterých byste sacharidy nečekali. Zjistěte si proto včas, co můžete jíst, a sepište si seznam povolených potravin. Nebudete tak dlouho přemýšlet nad tím, co jíst a velmi dobře vám poslouží i jako inspirace pro vaše nákupy.
Nastudujte si pár základních keto receptů
Už před nasazením ostré verze ketogenní diety si cvičně vyzkoušejte pár receptů. Vylaďte je k dokonalosti tak, aby se staly vašimi oblíbenými jídly. Budou tu pro vás vždy, když ztratíte inspiraci nebo chuť pokračovat a zase vám připomenou, jak jednoduché je dodržet pravidla ketogenní diety, a přesto si pochutnat. V online obchodě DailyMix.cz najdete široký výběr plnohodnotných nízkosacharidových jídel i lowcarb surovin pro pečení, vaření nebo jen obyčejné mlsání. Můžete tak nahradit své běžné zásoby zdravější alternativou. Aktuálně tam navíc probíhá novoroční výprodej se slevami až 40 %.
Přehodnoťte svůj vztah k tukům
Ze všech stran neustále slyšíme, že tuky jsou špatné a způsobují obezitu, a proto se snažíme je ze svých jídelníčku vyřazovat. Přejít tedy najednou na dietu, kde tuky tvoří nejvýznamnější část denního příjmu, může být zpočátku pro tělo nepohodlné a bude lepší, začnete-li se dopředu na tuto změnu připravovat. Už před začátkem diety zkuste vařit s vyšším množstvím zdravých tuků, konzumujte pouze plnotučné výrobky a nebojte se zařadit také netradiční formy tuků, jako je například avokádo.
Buďte připraveni na vedlejší účinky
Ketogenní dietu mohou provázet také vedlejší účinky v podobě tzv. keto chřipky. Ta se u některých lidí dostavuje v začátcích dodržování keto diety. Jedná se o stav, kdy se tělo vyrovnává se spalováním tuků, a tak podléhá rychlé únavě a mohou se dostavit také mírné horečky a další chřipkové projevy. Keto chřipka nepostihuje automaticky každého, ale je lepší být na ni připraven. Doporučuje se nezačínat s dietou v těžkém období, kdy musíte být fit. Pořádně promyslete, kdy se do toho pustíte, abyste mohli v prvních dnech více odpočívat.
Plánujte i dobu po ketogenní dietě
Ketogenní dieta není na doživotí. Je navržena jako krátkodobé řešení pro rychlé a zdravé hubnutí a pro nastavení nových stravovacích návyků. Pokud tedy po keto dietě nechcete zhubnutá kila znovu nabrat, měli byste si zjistit také informace o tom, jak se stravovat po ketogenní dietě. Rozmyslete si, zda jste ochotni se i nadále mírně omezovat například v konzumaci pečiva, těstovin a samozřejmě také sacharidů.