Léto už je tu a s ním i čas dovolených, krásného počasí a typicky letních radovánek. Toto období s sebou však přináší i zvýšené riziko úrazů, a to nejen těch lidských. Pozor byste měli dávat i na vaši elektroniku, především pak mobilní telefon, který u sebe nosíme prakticky neustále. Čeho se v tomto čase vyvarovat a jak přispět k jeho šťastné dlouhověkosti?
Na rozdíl od zimy nám léto umožňuje věnovat se mnoha bohulibým aktivitám, jako jsou výlety, sjíždění řek, koupání v bazénech či na přírodních koupalištích a slunění. Přemýšlíme, kam se vydáme tentokrát, abychom zregenerovali tělo i mysl. Ať už nakonec vyberete odpočinkovou rekreaci na pláži u moře, nebo si sbalíte batoh a dáte přednost aktivní poznávací turistice, nejspíš vás bude provázet i mobilní telefon. I když ho možná budete používat minimálně a budete se raději věnovat dovolenkovému programu, jen málokdo si dnes umí a může dovolit užívat volno offline. S tím jde ruku v ruce pár pravidel, kterých byste se měli držet, pokud nechcete, aby se vám nešťastnou náhodou rozbil, či jste mu nevědomky zkrátili životnost.
Dbejte na bezpečné a spolehlivé uložení
Pokud vás smartphone bude provázet i během náročnější dovolené a budete s ním například slézat kopce, pohlídejte si, aby byl bezpečně uložený na suchém, zajištěném místě. Nemějte ho jen tak pohozený v kapse šortek nebo batohu. Ohledávat škody poté, co vám mobil vypadne na kamenité cestičce někde vysoko v horách, jistě nebude příjemné. Můžete se totiž spolehnout na to, že k zemi poletí displejem napřed. Pokud si vyberete svůj díl smůly a taková nehoda vás stejně potká, řešit následky tvrdého pádu nemusí být noční můra. Nemusíte složitě hledat fakturu a dávat přístroj do opravy k výrobci či prodejci. Tento postup je zbytečný zvlášť v případě, že má záruční lhůtu dávno za sebou. Využijte raději služeb nezávislých servisů. Ty jsou dnes na takové úrovni, že nabízejí nadstandardní služby a velmi vstřícný, ochotný personál. Takový je i stále vyhledávanější iLoveServis. Poskytuje expresní servis mobilních zařízení – zkušení technici si poradí nejen s rozbitými skly, ale také s telefony, do nichž vnikla voda. Navštívit ho můžete na pobočkách v Praze, Brně i Ostravě.
Pozor na vysoké teploty a vodní živel
Chraňte svůj osobní přístroj před vysokými teplotami, především pak před přímým slunečním žárem. Rozhodně ho nenechávejte pohozený na dece, když se opalujete. Schovejte ho alespoň do tašky tak, aby byl ve stínu. Pokud však můžete, neberte ho s sebou vůbec – vysoké venkovní teploty mu neprospívají, ani když je uložený stranou ve stínu. Negativně se to projevuje hlavně na životnosti baterie. Opatrnější buďte také při střídání prostředí s velkými výkyvy teplot. Přijít z rozpálené pláže na pokoj, kde je díky klimatizaci citelné chladno, není ideální ani pro vaše zdraví, ani pro telefon. Obezřetnost je na místě také v blízkosti vody, předejdete tak riziku utopení. Navíc vlhké prostředí není pro elektroniku ideální.
Celkově více promýšlejte, kam svůj mobil berete a zda ho s sebou nezbytně nutně potřebujete. Častokrát jde spíše o naši utkvělou představu vlastní nepostradatelnosti a nutkání být neustále k zastižení. Když už máte jednou za rok pořádnou dovolenou, užijte si ji se vším všudy a prožívejte každý okamžik všemi smysly. Virtuální svět nechte protentokrát stranou.
Foto: Flickr.com