Zkušenost s neúspěšným domácím barvením vlasů má snad každá žena. V drogerii si se zájmem prohlížíte atraktivní ilustrační obrázek na krabičce a necháte se zlákat vidinou stejně tak bohatých, oslnivě lesklých a sytě barevných kadeří. Barvu si koupíte a doma se nadšeně pustíte do práce. Jenže už při vymývání barvy se o vás pokoušejí mrákoty a vy tušíte, že to nebyl nejlepší nápad. Důležité je nepropadat panice, pohromy způsobené domácím barvením jdou při troše snahy odvrátit.
Barvení vlasů dnes patří k běžným zkrášlovacím úkonům a už dávno neslouží pouze k zakrytí šedin. Nosit slušivý účes a dopřát si pěkný odstín je stále více záležitostí módy a aktuálních trendů. Týká se to mladších i starších žen. Průzkum agentury GfK z posledních let přinesl zjištění, že více než polovina Češek si vlasy barví pravidelně, ať už z praktičnosti, nebo z potřeby dopomoci si ke kráse. Žen, které se chtějí pyšnit dokonalou hřívou a přitom za ni neutratit horentní sumu u kadeřníka, je velké procento. Domácí barvení je přitom nejvíce populární u žen středního věku. V kategorii 50–59 let si v domácích podmínkách barví vlasy celých 64 % respondentek. V mnohých případech se však požadovaný výsledek nedostaví a barvicí procedura skončí fiaskem. Jaké kroky je nutné podniknout k nápravě?
Krok první: Důkladné vymytí
První a nejdůležitější věc po sundání ručníku či alobalu by mělo být důkladné vymytí veškeré barvy, nehledě na to, jakého odstínu jste dosáhli. Šamponování a následné vymývání absolvujte hned několikrát, dokud nepoteče úplně čirá, barevně nezkalená voda. Existuje také řada „babských rad“, s jejichž pomocí lze utlumit příliš tmavý, oranžový nebo zažloutlý nádech. Říká se, že ubrat na intenzitě nechtěného odstínu pomůžou běžné kuchyňské čisticí prostředky na bázi odmašťovačů, jako je například jar. Naneste ho v obvyklém množství jako šampon, napěňte a vlasy jím dobře umyjte. Dobře funguje také octová voda.
Krok druhý: Záchrana pomocí další barvy
Tento krok se zdá trochu riskantní, avšak při základní znalosti barevných zákonitostí budete slavit úspěchy. Hlavní zásadou je aplikovat nově zvolený odstín pouze lokálně na místa s nevzhledným barevným nádechem. Pokud vám tedy například vlasy u kořínků chytly do oranžova, barvu číslo dvě naneste pouze tam a nechte působit zhruba 20 minut. Teprve poté ji můžete šetrně rozčesat do délek a nechat opět pár minut působit. Žluté či oranžové nádechy pomůžou utlumit velmi studené odstíny blond, se zašedlými nebo nafialovělými místy si naopak poradí teplé odstíny blond. U havraní černi odborníci radí příliš neexperimentovat a rovnou se svěřit do povolaných rukou. I tak je ale třeba počítat s tím, že úplné vyladění barvy nebude otázkou jedné návštěvy.
Krok třetí: Intenzivní hloubková regenerace
Samotné barvení a následné pokusy o přebarvení dalšími chemicky agresivními přípravky se neobejdou bez drastického zásahu do přirozené struktury vlasu, zvláště pokud jste pracovali s odbarvovačem. „Nepříjemným důsledkem snah o napravení pohrom při domácím barvení bývají vlasy viditelně oslabené, přesušené, křehké a matné, bez zdravého lesku. Takové vlasy jsou nepoddajné a nejdou upravit prakticky do žádného účesu, aniž by se elektrizovaly nebo kroutily do všech stran,“ říká Monika Plachá z výrobce kadeřnické kosmetiky Nouvelle. Zpátky do kondice kštici vrátíte následnou vyživující péčí bohatou na vitaminy a zvláčňující složky. „Zvolte jednu kompletní, ucelenou řadu kosmetiky pro velmi poškozené až porézní vlasy. Takové produkty intenzivně pečují o narušené kadeře, dodávají jim porci hydratace a proteinové složky pomáhají vyspravovat poničenou vlasovou strukturu,“ dodává Plachá. Intenzivně regenerační řada Double Effect je obohacená o proteiny, keratin a výtažky z chmele, které vlasy posilují a dělají je odolnějšími. Do poškozených konečků pak lokálně aplikujte přírodní olejíčky, například arganový.