S makléřem, či bez? Jak nejlépe prodat nemovitost a chránit své zájmy

S makléřem, či bez? Jak nejlépe prodat nemovitost a chránit své zájmy

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Home staging, focení, video, inzerát, komunikace se zájemci, prohlídky, administrativa a právní servis – to vše jsou atributy, bez kterých se úspěšný a po všech stránkách bezproblémový prodej nemovitosti neobejde. Jen málokdo má však tolik času, energie a především zkušeností, aby zastal tolik profesionálních rolí v jednom. To je také jeden z důvodů, proč se stále vyplatí realizovat prodej nemovitosti se zkušeným odborníkem. Výměnou za průměrnou provizi 3 až 5 % získáte klid a o vše bude bezpečně postaráno.

Provize. Mnohdy až sprosté slovo, které se zdráhají obě strany vyslovit. Řeší ji klienti i makléři a platí za jedno z nejožehavějších témat realitní branže. Vždyť kdo by nechtěl ušetřit pár desítek či dokonce stovek tisíc? „Kdo chce kupovat či prodávat nemovitost, by si měl uvědomit, že zdaleka nejde o jednorázovou transakci, jak by se mohlo zdát. Celý proces zabere týdny a někdy i měsíce, je časově náročný a pro mnohé znamená celoživotní investici, která se už nebude opakovat. V průběhu se mohou objevit potíže a nenadálé změny – v tu chvíli budete rádi za pomyslný ochranný štít mezi vámi a druhou stranou, která ochrání vás i vaše peníze,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Beroun.

Prodej bez provize?

Toho, že klienti z principu peníze navíc zprostředkujícím stranám platí neradi, začali využívat pokoutní realitní makléři. Na trhu se to tak hemží lákavými nabídkami realitních kanceláří, které nabízejí prodej nemovitosti bez provize. Jak tento trik funguje a je opravdu v konečném důsledku tak výhodný? „Vše nemusí být tak výhodné, jak se to zdá. V podobných nabídkách realitních kanceláří se uvádí, že provizi hradí druhá strana, tedy kupující. Na první pohled to vypadá jednoduše a atraktivně, ale nejásejte předčasně a o nabídku se zajímejte do detailu. Existuje spousta způsobů, jak provizi ukrýt, a vy nakonec zjistíte, že jste spíše o peníze přišli. Je totiž jen velmi málo pravděpodobné, že se bude chtít realitní makléř připravit o odměnu. Téměř s jistotou můžu říct, že ji vždy získá, a to od vás, i když na papíře bude uvedené něco jiného,“ vysvětluje Jakub Kindl.

Může se tak stát, že vás makléř mylně informuje o tržní hodnotě nemovitosti. Zdánlivě pro vás tedy pracuje zadarmo, ve skutečnosti se ale obohatí na tržním rozdílu. Možná je i varianta, že provizi skutečně uhradí kupec. „Funguje-li to v praxi tak, že odměnu skutečně zajišťuje kupující, pak bude makléř logicky zastupovat zájmy kupujícího, neboť on bude ten, kdo mu bude zajišťovat profit. Pak se zeptejte sami sebe: komu bude tedy makléř vyjednávat nejvýhodnější podmínky – vám, či kupujícímu? Vzniká tu jasný konflikt zájmů,“ doplňuje Kindl z realitní kanceláře Domov Beroun. Při výběru realitní kanceláře se nespoléhejte jen na velké realitní kanceláře, které mají zvučné jméno. Jde především o váš pocit – měli byste mít ve vybraném odborníkovi důvěru v to, že veškeré případné problémy vyřeší ve vašem zájmu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: