Kompozice v interiéru: Proč je důležitá a jak ji dosáhnout?

Kompozice v interiéru: Proč je důležitá a jak ji dosáhnout?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kompozice. Kouzelné slůvko, které každý z nás už někdy v životě slyšel, ale jen někdo mu rozumí. Správná kompozice přitom vytváří interiér příjemný pro žití. Správně zorganizovaný prostor na člověka působí pozitivně, dodává pocit pohodlí a umožňuje relaxaci. Jak tedy porozumět kompozici a jak ji následně uvést do praxe? O tipy se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Kompozice

Kompozicí rozumíme uspořádání nebo členění a užívá se nejen v jazykovědě, ale právě i v uměleckém díle, za které můžeme považovat i interiér. V něm by všechny prvky měly být poskládány tak, aby působily harmonicky nebo jen jednoduše podpořily váš záměr. Díky kompozici některé prvky zvýrazníte, jiné upozadíte. Můžete navodit pocit dynamiky nebo třeba vzbudit zvědavost. Vnímání kompozice ale samozřejmě může být subjektivní, a proto se uplatňují další jednoduchá pravidla, která vám pomohou při zařizování interiéru. Tím nejdůležitějším z nich je pravidlo zlatého řezu.

Zlatý řez

„Podle pravidla zlatého řezu by v interiéru neměly být žádné stejné části a více prvků, jen asymetrie. Pokud například vidíte stěnu v místnosti, nejprve informaci zpracuje pravá mozková hemisféra. Díky tomu si všimneme symetrie, proporcí nebo opakování prvků. To z toho důvodu, že pravá hemisféra je u člověka tou „technickou“. Až poté zapojujeme levou mozkovou hemisféru, která je naopak vysoce humanitní a zahrnuje nejrůznější fantazie. Pokud bude mít daná stěna jasné proporce a symetrii, levou hemisféru při pohledu na ni nemusíme vůbec zapojit, protože ta pravá nebude signalizovat, že je třeba stěně před námi věnovat více pozornosti,“ vysvětluje pravidlo zlatého řezu Anke Glut. Podle tohoto pravidla by tak zmiňovaná stěna měla být asymetrická. Vyskytují-li se na ní například dvě barvy, měla by jedna převládat. Nebo by se na ní měly vyskytovat asymetricky rozmístěné prvky.

„Zlatý řez pak můžeme aplikovat i na vše ostatní. Na rozmístění nábytku nebo výběr barev. Máme-li jednu hlavní barvu, měla by tvořit zhruba 2/3, ostatní použité barvy jsou zbylou 1/3. Jejich kombinaci samozřejmě musíme vybírat podle dalších pravidel,“ dodává Anke Glut.

Nábytek podle zlatého řezu

Co se nábytku týče, neměl by zabírat více než 2/3 plochy. „Zde je také důležité dělení na zóny. Dělíme-li místnost na dvě zóny, jedna zóna by měla zabírat 62 %, druhá zóna 38 %,“ upřesňuje Glut. Velké kusy nábytky vždy doprovázejte středními a menšími kusy. Nejlépe to lze ukázat na typickém obývacím pokoji, kde se nachází velká pohovka, u ní střední konferenční stolek a malý kus nábytku zde může reprezentovat například taburet.

I u nábytku hrají velkou roli i barvy. Nebojte se vybrat více barev, které se vzájemně doplňují a stále pamatujte na pravidlo dvou třetin. Jedna barva by měla dominovat, tu poté můžete doplnit dalšími – akcentovými barvami. „Akcentové barvy se hodí na malé kusy nábytku a také na dekorace. To vnese do místnosti módní prvek a energii. Zároveň zvýrazní a propojí barevné schéma a sladí celý interiér tak, aby utvářel harmonickou kompozici,“ uzavírá Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: