Jsou vám doby minulé blízké, ale nevíte, jak dát starožitnému nábytku ve svém bytě prostor, aby to tam nevypadalo jako ve skanzenu? Máme pro vás dobrou zprávu. Rustikální bydlení se dá skvěle kombinovat i s moderním designem. Výsledkem této různorodé kombinace je příjemná, svěží atmosféra a zajímavý kontrast, říká designérka Anke Glut.
Aby mohl starý nábytek vyprávět svůj příběh
Při zařizování interiéru je třeba vždy zachovat rovnováhu stylů, vyvážit kombinace barev a tvarů a zohlednit i dané proporce. To však neznamená, že byste se měli striktně držet jednoho stylu a prvky jiného by pro vás měly zůstat zapovězeny. Naopak! „Pokud je pro vás klasická Skandinávie příliš chladná a styl Provence zase nadmíru zdobný, vezměte si od každého stylu něco. S různorodými kombinacemi často přijdete na to, že jim to spolu maximálně sluší. Máte rádi moderní design a zároveň milujete staré věci? Nevzdávejte se ani jednoho. Míchání stylů je skvělý způsob, jak vytvořit prostor s osobitým duchem a jedinečnou atmosférou,“ říká interiérová designérka Anke Glut. Individuální styl je víc než módní trendy, poplatné té které sezóně.
Venkovský styl v moderním hávu
Útulné, romantické a venkovské prostředí. Rustikální styl evokuje romantiku, prázdniny u babičky na venkově nebo dovolenou ve Středomoří. Základem takto zařízeného interiéru je dřevo a přírodní materiály. Pořiďte si do svého domova jeden dominantnější zachovalý kus starožitného nábytku. Může to být třeba rustikální jídelní stůl, staré zdobené křeslo nebo prastará komoda s mosaznými úchyty. „Starý nábytek, to nejsou sériově vyráběné produkty z velkovýroby, ale originální kusy z pěkného masivu. Pokud jde o městské bydlení, jako starožitný solitér se nejvíce hodí komody a dobová křesla. Pokud vás neoslovil žádný zajímavý kus v obchodu se starožitnostmi a žádný takový jste neobjevili ani na půdě po prarodičích, nechte si ho zhotovit na zakázku,“ doporučuje Anke Glut.
Až budete takový kus nábytku mít, vyhraďte mu speciální místo, aby mohl vyniknout a vypovědět svůj příběh. Abyste ho vrátili zpátky do života, musíte ho také prakticky využívat, nejen vystavit jako dekoraci.
Atmosféra venkova
Rustikální atmosféru lze vnést do domova i pomocí jednoduchých úprav či doplňků tak, abyste z ní měli celoroční užitek. V moderním pokoji budete vypadat skvěle ozdobené zrcadlo, které jako by vypadlo z doby krále Ludvíka XIV. Stejně poslouží jakékoli starobylé zrcadlo s vyřezávaným rámem a dekorativními prvky. Typickým znakem venkovského interiéru jsou květiny a květinové motivy, kam se jen podíváte. Tedy nejen živé květy ve vázách, ale i na povlečení, polštářcích, tapetách či závěsech. Zkrátka květiny by měly být přítomné ve velkém.
To samé platí pro proutí. V ložnici využijte například proutěné koše a košíky. Nemusí sloužit jen pro dekorativní účely, ale využít je můžete i jako úložný prostor nebo místo nočního stolku. Klasickým znakem rustikálního stylu jsou také krajky a výšivky na textiliích. Můžete si je dopřát na povlečení, polštářích nebo jiných bytových dekoracích. Častým venkovským materiálem je bavlna nebo lněné plátno.