Už v červenci přestalo platit uplatňování limitu výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu. Ukazatel DSTI byl klíčovou překážkou pro půjčky na bydlení a podle ČNB jej nebylo nadále zapotřebí i kvůli vyšším úrokovým sazbám. Nyní se ruší další pravidlo a od ledna se nebude uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI).
Hypotéky maximálně do výše 80 % hodnoty nemovitosti
Aktuálně tak zůstane v platnosti poslední pravidlo. Zůstává maximální poměr výše hypotečního úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitosti, který je 80 %. To znamená, že pokud plánujete koupit nemovitost, 20 % její hodnoty byste měli být schopni pokrýt z vlastních zdrojů. Respektive požadovaných 20 % lze řešit například spotřebitelským úvěrem. Jeho nevýhodou jsou ale vyšší úroky. Zvýhodněná je věková kategorie do 36 let, v té je možné vzít si hypotéku až na 90 % hodnoty nemovitosti.
Zodpovědnost je na bankách
Plánované zrušení DTI (debt-to-income) ČNB založila na posouzení vývoje finančního cyklu, zranitelnosti bankovního sektoru a ostatních faktorů, které ovlivňují jeho odolnost. A přestože jsou rizika související s úrovní příjmů žadatelů stále přítomná, došlo k jejich výraznému útlumu, a řízení rizik při poskytování půjček na bydlení je nyní na bankách. Ty musí posoudit, zda je žadatel schopný úvěr splácet s ohledem na jeho příjem, majetek a další závazky.
Oživení hypotečního a realitního trhu
Tento krok může přispět k oživení hypotečního a realitního trhu. Oba segmenty po celý rok víceméně stagnovaly. „Horší byla situace na přelomu roku 2022 a 2023. To se do koupě moc lidí nehrnulo, spoustu z nich čekalo na pád cen, který předvídalo mnoho odborníků. Žádného dramatického poklesu jsme se ale nedočkali a ceny spíše stagnují. Stejně tak i úrokové sazby se už nějakou dobu drží mezi 5-6 procenty a pozorujeme vyšší zájem o vlastní bydlení. Lidé už nechtějí čekat, jen jsou více obezřetní,“ říká Jan Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na prodej nemovitostí na Berounsku.
Lidé více využívají služeb makléřů
Situace na trhu se projevila i v tom, jak moc lidé využívají služeb realitních makléřů. Zatímco ještě před lety k této profesi převládala obecná nedůvěra, nyní si prodávající uvědomují možná rizika a obrací se na makléře častěji. „S makléřem nemovitost zpravidla prodáte výhodněji a rychleji. Už dávno neplatí, že stačí pověsit inzerát a do druhého dne máte několik vážných zájemců. Důležité je zvolit vhodnou strategii, dbát na profesionální prezentaci, a aktivně komunikovat se zájemci,“ uzavírá Kindl.