Jaro se definitivně chopilo vlády: Rady, jak na efektivní úklid domácnosti

Jaro se definitivně chopilo vlády: Rady, jak na efektivní úklid domácnosti

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Společně s prvním jarním sluníčkem a hezkým počasím nastává období generálního úklidu, a tedy smýčení, víření prachu, přebírání uložených, dlouho netknutých věcí a cídění nábytku a všemožných povrchů. Aby nám brzy nedošel příslovečný elán a hromada špíny, prachu a harampádí nás nezačala spíše demotivovat, je potřeba vrhnout se do úklidu s rozmyslem a pevně stanoveným postupem.

Jaro a hřejivé sluneční paprsky nám vlévají do žil energii a s konečnou platností nás probouzejí ze zimní letargie. Není tedy divu, že s nástupem jarních měsíců většina z nás pocítí touhu dělat pořádek v domácnosti, reorganizovat prostředí kolem nás a uklidit prostor, který obýváme, aby v něm zavládl typicky jarní optimismus nových začátků. Vzhledem k tomu, že generální jarní úklid bývá delší misí založenou na plnění dílčích úkonů, je dobré předem rozvrhnout síly a postupovat systematicky.

Stanovte si harmonogram a priority

Přidanou hodnotou jarního úklidu by mělo být to, že se při něm dostaneme do míst, jež zůstávají při běžném, udržovacím úklidu zapomenutá. Velký úklid zahrnuje mytí oken, utírání prachu, přebírání obsahu úložných prostor a vyklízení nepotřebných věcí, a to včetně průvanu v šatníku, praní záclon a jiných textilií. Činností je celá řada, a proto si generální úklid žádá jasně daný plán. To proto, abychom neodbíhali od jednoho úkolu k druhému. Promyslet si postup je důležité především proto, abychom postupovali dle systematické logiky a nevhodným počínáním si nepřidělávali práci. Rozmyšlení priorit nám pomůže například v tom, že se nebudeme pouštět do mytí oken dříve, než v bytě důkladně vysmýčíme prach a vysajeme koberce. Zvířený prach by mohl na čerstvě umytých oknech zanechat viditelné stopy.

Začněte vyklízením

Nejprve se pusťte do vyklízení skříní, komod, šatníku a jiných úložných prostor, o nichž většinou časem ztrácíme ponětí, co ve svých útrobách vlastně skrývají. Překvapí vás, kolik starého, nepotřebného, sezónního vybavení objevíte a kolik prostoru tím uvolníte. Odkládejte věci na dvě hromádky – na první budou ty, které potřebujete uložit stranou, protože je nebudete v teplých měsících potřebovat, a na druhé ty, jichž se chcete zbavit nadobro. Abyste zachovali systém v odložených věcech, které prozatím poputují pod postel, do sklepa, na půdu či na chatu, pořiďte si na ně bytelné krabice s víkem různých velikostí a k nim si opatřete štítky. Velký výběr úložných a stěhovacích krabic má největší tuzemský výrobce a prodejce obalových materiálů Paketo.cz. Jsou vyrobeny z kvalitní pěti- nebo třívrstvé vlnité lepenky, tudíž zajistí bezpečné uložení všech předmětů. Pokud nechcete krabice odkládat nikam z dohledu, je možné vybrat si krabice barevné a vytvořit si z nich hravý doplněk do interiéru.

Velké prádlo

Samostatnou částí úklidu bývá praní textilií, tedy záclon, potahů, dek, ubrusů nebo ložního prádla. Právě na nich často ulpívá prach, stejně jako se prach, špína a pavučiny kumulují v tmavých, hůře dostupných rozích obývacích prostor.

Kontrola spotřebičů

Pustíte-li si do úklidu opravdu z gruntu, nevynechte ani kontrolu důležitých spotřebičů, jako je sporák, lednice, mrazák, trouba, myčka, pračka, ale i topení. Nezapomínejte podívat se řádně do jejich útrob a zbavte je všech nečistot, mastnoty a prachu. To platí zejména u spotřebičů, jež jsou zanášené v důsledku častého vaření. Pozornost věnujte i oblastem kolem kachliček, dřezu a vodovodní baterie.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: