Dovolená na vlastní pěst získává stále větší popularitu

Dovolená na vlastní pěst získává stále větší popularitu

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pohodlí při pobytech v zahraničí, které slibují cestovní kanceláře, je mnohdy přeceňované. Vysoké kvality služeb a porci zážitků zažijí i cestovatelé, kteří se rozhodnou jet na dovolenou na vlastní pěst. Vlastnímu itineráři začíná dávat přednost čím dál tím více turistů, kteří však často zapomínají na cestovní pojištění.

Výhody a nevýhody cestování po vlastní ose

Větší svoboda při cestování, které není závislé na rozvrhu cestovních kanceláří, je nesporná. K výhodám vlastního plánování však patří i několik dalších faktorů. Jedním z nich je například i to, že v ubytovacím zařízení v cílové destinaci jsou individuální turisté jedni z nejvítanějších hostů. Neutrácejí většinou úplně malé peníze a navíc u přímé rezervace je vyšší pravděpodobnost zpětné vazby od klienta. A jelikož jsou online recenze i motivační složkou pro zaměstnance hotelu, tito klienti jsou obecně přijímáni s vyšší dávkou vřelosti. Taktéž nemají většinou dopředu žádný určitý program, počítá se tedy s tím, že na místě utratí více za nějakou z dalších hotelových nabídek, vyhlídkové jízdy, taxi službu apod.

Oproti tomu i lákavý road trip může mít své nevýhody. Jednou z nich je, že turisté často zapomínají na cestovní pojištění, a to obzvláště, pokud je cílovou destinací země Evropské unie. Ta sice slibuje všem svým občanům nezbytnou zdravotní péči na náklady zdravotní pojišťovny, ve většině zemí se však platí určitá míra spoluúčasti a toto pojištění lze bezplatně využít jen na několika málo místech. Tabu jsou poté soukromé kliniky, převoz do České republiky, repatriace ostatků a především asistenční služba. Tu mívají většinou klienti cestovních kanceláří na místě v podobě delegáta, a to je zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč jsou dovolenkové zájezdy přes cestovní kanceláře vyhledávané hlavně rodinami s dětmi či staršími páry.

Pomoc na cesty

Pokud se nehodláte možným nepohodlím nechat zastavit, nainstalujte si do svého chytrého mobilního telefonu novou aplikaci CMU na cesty pro aktuální přehled o zdravotní péči ve státech EU. Tam naleznete sazby spoluúčasti, kontakty na české zastupitelské úřady a místní instituce. Určitě nezapomeňte na cestovní pojištění, a to i v případě, že jedete na místo, odkud dohlédnete na české hranice. Pojistné, které za cestovní pojištění v současné době zaplatíte, se pohybuje v řádech sto korun, a tak se v celém rozpočtu jedná o jednu z nejmenších položek. Navíc například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky jej pro studenty nabízí zcela zdarma a při skupinovém či rodinném pojištění jsou nabízeny nemalé slevy. Podmínkou je, že alespoň jeden z pojištěnců musí být klientem ZP MV ČR. Pojištění lze sjednat online, na webových stránkách si můžete finální částku, kterou zaplatíte, zjistit předem v online kalkulačce. A pokud plánujete vyjet do zemí jako Maroko, Egypt, Izrael, Turecko či Kypr, sazba cestovního pojištění se u těchto zemí pohybuje ve stejné výši jako pojištění do zemí v Evropě. Rozhodnete-li se danou zemi projet křížem krážem a zapůjčíte si auto na místě, ujistěte se, že má platné povinné ručení. S ohledem na využívání internetu v zahraničí si taktéž stáhněte mapu vámi zvolené destinaci do offline navigace, vězte, že ji budete potřebovat.

Víte-li, že malé překážky na cestě za dobrodružstvím zvládnete, dovolenou na vlastní pěst si nenechte ujít. Nebudete litovat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: