Designérka interiérů Anke Glut nás nechala nahlédnout do své práce. Kde se inspiruje a jak tvoří návrhy?

Designérka interiérů Anke Glut nás nechala nahlédnout do své práce. Kde se inspiruje a jak tvoří návrhy?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Práce interiérového designéra má ve společnosti atraktivní punc a obestírá ji aura tvořivosti a vyššího designu. Snem nejednoho dospívajícího dítěte je stát se odborníkem na kreslení a navrhování interiérů, které se posléze stanou skutečným domovem pro konkrétní lidi. Jak je to ale doopravdy a jak práce takového profesionála vypadá? O své zkušenosti a vhled do každodenní práce se s námi podělila známá interiérová designérka německého původu Anke Glut.

„Kreativitou, nadšením a empatií proměňuji pouhé místnosti v domov, ve kterém funkčnost a krása tvoří harmonii. Navrhuji místnosti, které prezentuji ve 3D vizualizaci, a následně se starám o realizaci projektu. Díky práci s novostavbami a rekonstrukcemi budov s delší historií jak v bytovém tak v komerčním sektoru jsem si vybudovala síť architektů, dodavatelů a odborníků na realizaci,“ říká Anke Glut. Pochází z Německa, kde také studovala vysokou školu. Většinu pracovních zkušeností ale získala v Belgii a posléze i v Česku, kde spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Řemeslu interiérového designu se učila na škole IDK v Praze.

I když je práce designérky i o teoretických znalostech a praktických zkušenostech s návrhem i realizacemi prostor, základ této práce tvoří kreativní činnost, pro kterou je nutná pravidelná inspirace. Kde ji hledá právě Anke? „Nejčastěji se inspiruji na mých cestách různými kulturami a přírodními krásami. Miluji koncepty s jasným názorem a nejraději pracuji s přírodními materiály jako dřevo, slabost mám i pro beton a kov. Ráda si také hraji s barvami a pořád kombinuji, vymýšlím tak, aby výsledkem byl harmonický celek. To však nutně nemusí znamenat stylovou čistotu. Naopak, charakteristickým rysem mých realizací je do jisté míry eklektismus,“ říká Anke Glut.

Život na houpačce

„Laik většinou není schopen jasně a zřetelně formulovat, co od svého bydlení očekává a jaké zařízení by se mu líbilo. Respektive se o to v dialogu s designérem pokouší. Často ale mají lidé nejasnou představu, kterou je velmi těžké realizovat. Od toho je tu profesionál, který by měl klienta celým procesem provést a pomoci mu ve vyjádření svých potřeb a představ,“ říká Anke Glut. Mnohdy to pak vypadá tak, že klienti nechávají designérovi po ujasnění představ volné ruce. Podobné to bylo i s návrhem rezidenčního bydlení pro mladý pár.

„Jak si představuji byt 2+kk pro mladý pár? Svoji vizi jsem navrhla i realizovala pro rezidenci na Plzeňce v Berouně. Objekt se nyní rekonstruuje a bude nabízet k prodeji čtyři nádherné byty se zahradou,“ líčí Anke Glut. „Líbí se mi netradiční řešení. Praktičnost a spousta úložného prostoru v kuchyni jsou důležité atributy, přece jenom nemusí prostor vypadat jako typická kuchyně. Barový pult osloví a naladí přátele na báječný večer hned u vstupu do bytu. Gauč je samozřejmostí, ale je nutné sedět v křesle, které stojí na podlaze? Na zahradě je naším oblíbeným místem pro odpočinek houpačka, tak šup s ní do obýváku. Doplňuje to designový kousek – křeslo Bubble chair od Eero Aarnio. Věřím tomu, že není potřeba za každou cenu nakupovat hodně nábytku, stačí jeden hezký kus,“ dodává Anke.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: