Jak na design v interiéru? Řiďte se těmito pěti pravidly

Jak na design v interiéru? Řiďte se těmito pěti pravidly

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pokud zařizujete interiér, pravděpodobně se vám hlavou honí spoustu nápadů a vymýšlíte, co a kam bude nejlepší. Než ovšem začnete s nákupem nábytku a doplňků, podívejte se na ta nejdůležitější pravidla, kterými se řídí i interiéroví designéři.

Zvolte si jeden styl

Stylů interiérového designu je mnoho a je z čeho vybírat. V interiéru by však měl převládat jeden primární. V opačném případě by celý interiér působil chaoticky. Vybírat můžete ze skandinávského, minimalistického, industriálního, boho stylu a mnoho dalších. Najděte to, co je pro vás nejlepší a v čem se cítíte nejlépe. Jakmile budete mít styl určený, snadněji se vám bude vybírat nábytek a další doplňky.

Funkčnost a personalizace

„Jednotlivé místnosti musí být maximálně funkční. To znamená, že uspořádání by nemělo být zbytečně komplikované, ale jednoduché a mělo by odpovídat svému účelu. Tak například v ložnici bude postel, noční stolky a skříň, maximálně komoda. Do místnosti bychom neměli umisťovat nábytek, který tam nemá co dělat,“ říká interiérová designérka Anke Glut. Místnosti by ale zároveň měly být personalizované a měly by odrážet osoby, které v nich bydlí. „Zde je důležité si uvědomit počet obyvatel a jejich věk, zaměstnání, koníčky a denní rutinu,“ dodává Anke.

Proporce

Proporce jsou v interiérovém designu velmi důležité, pracuje se s tzv. zlatým řezem. „Zlatý řez můžeme chápat jako pravidlo třetin, a přestože jeho principy jsou pouhým okem neviditelné, zlatý řez představuje dokonalou harmonii. Chápat ho můžeme jako vztah mezi jednou třetinou nějakého rozměru a dvěma třetinami. Například platí, že plocha obsazená nábytkem by neměla přesahovat více jak dvě třetiny prostoru. Nebo pohovka v obývacím pokoji, ta by měla být doplněna stolkem, který nebude větší než dvě třetiny prostoru, který zabírá pohovka. Předměty do prostoru rozmísťujeme tak, aby tvořily trojúhelník, ať už rovnostranný nebo pravoúhlý,“ vysvětluje Anke Glut.

Funkční a spolehlivý nábytek

Co se nábytku týče, zde není prostor k šetření peněz. Nábytek by měl být maximálně funkční a měl by uspokojit naše potřeby. Nejlépe to lze vysvětlit na kuchyňské lince nebo na šatní skříni v ložnici. Mnohdy však budete potřebovat navrhnout nábytek na míru, nedokonalosti se totiž nejčastěji projeví až po nějaké době bydlení. „Asi nejdůležitějším tématem je dostatek úložných prostorů. U šatní skříně tak je potřeba nejen to, aby byla dostatečně veliká, ale aby měla pro nás efektivní uspořádání uvnitř. To samé platí pro nábytek v kuchyni. Musíme se sami sebe ptát, jaké jsou naše postupy a co preferujeme. Podle toho pak můžeme nechat navrhnout nábytek, na který se můžeme spolehnout,“ uvádí Anke. Nábytek na míru je sice dražší, pokud s ním však budeme spokojeni, jeho hodnota je nevyčíslitelná.

Drahé vs levné

Zatímco u klíčových prvků v jednotlivých místnostech platí, že mají něco vydržet a měli bychom do nich zainvestovat, dekorace a doplňky mohou být nižší kvality a nemusí stát tolik. Je proto důležité nebát se míchat drahé s levným. „Obecně platí, že jakýkoli nábytek by měl být kvalitní, aby odolal dennímu používání nebo čištění. U dekorací to ovšem není nutné a i mezi levnými kousky můžeme někdy najít pravý poklad. Hlavně je potřeba myslet na to, že dekorace podléhají sezonnosti a není proto důvod do nich investovat tolik,“ uzavírá Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: