Bytový designér zní jako hravé a zábavné povolání, kde můžete uplatnit kreativitu v plné míře a zároveň pracovat na volno. Ve skutečnosti je tato práce mnohem náročnější. Estetika je jen pomyslnou špičkou ledovce – pod hladinou se ukrývá základ této profese, který zdaleka není jen o výběru nábytku či o ladění barev a materiálů. O profesi bytové designérky jsme si povídali se známou interiérovou designérkou Anke Glut, která se věnuje návrhům komerčních i rezidenčních prostor. Anke razí heslo, že dobrý designér by měl být především zkušeným psychologem.
„Jako designér se potkávám s různými životními styly a pohledy na svět a to mě velmi inspiruje při mé každodenní tvorbě. Proto moje práce vždy začíná osobním seznámením s klientem a rozhovorem. Může se zdát, že je to nedůležitá část, protože neprodukuje žádný výsledek a je zbytečné takto plýtvat placeným časem odborníka. Opak je ale pravdou,“ říká Anke Glut, bytová designérka německého původu, která už dlouhé roky působí v Česku. Ve své praxi se zabývá interiérovým designem, bytovou architekturou, poradenstvím a zpracováváním návrhů ve 3D a následnou realizací na klíč.
„Zásadní součástí této profese je schopnost naslouchat druhým a umění klást správné otázky. Nemá-li designér dostatek vstupních informací, nemůže vytvořit interiér podle přání a potřeb těch, kdo v něm budou žít. Klient si často ani neuvědomuje, jaké faktory jsou pro návrh budoucího domova důležité, a je jen na profesionalitě daného odborníka, aby tyto otázky položil. Nejde o vtíravost, ale nutnost, aby designér vytvořil koncept maximálně podle požadavků a s minimem ústupků,“ vysvětluje Anke Glut.
Dům pro dvě generace a byt pro milovnici kaktusů
Letos v létě Anke Glut dokončila realizaci dvougeneračního domku. Její služby vyhledali manželé v nejlepších letech, kteří už mají dospělé děti a bez dalších závazků se rozhodli postavit si svůj dům, kde si budou později užívat důchod. „Manželé si přáli, aby byl dům vzdušný a minimalistický. Páru nezáleží na materiálních věcech a neradi se obklopující zbytečnostmi. Základním kritériem proto bylo, aby byl domov lehce udržovatelný. Potěšilo mě, že manželé myslí i na maminku ve starším věku, která doposud bydlela sama. Proto jsem se rozhodla v domě zařídit garsonku přímo pro ni. Tento přístup mě velmi bavil a na konceptu se mi pracovalo jedna radost,“ popisuje příklad ze své praxe Anke Glut.
Na jaře tohoto roku se Anke Glut pustila pro změnu do návrhu kuchyně, jídelny a obývacího pokoje v rodinném domě, o který ji poprosila jedna milovnice kaktusů. „Aby do dříve tmavých místností proniklo více denního světla a vznikl nový vstup do zahrady, navrhla jsem nové francouzské dveře místo starého okna do zahrady. Světlá vinylová podlaha s dekorem dřeva v kombinaci s bílou kuchyňskou linkou prosvětlí a opticky zvětší celý prostor,“ popisuje svůj přístup Anke Glut. Největší estetickou dominantou je ovšem kaktusová tapeta. „Tapeta s malovanými kaktusy od designérky Markéty Daňkové majitelce připomíná její milované sukulenty. Designérsky kompletuje celé ensemble se stávajícími zelenými kamny, které vytvářejí příjemnou atmosféru domova. Návrh se líbil celé rodině a jako poděkování jsem od nich darem dostala šestnáctiletý kaktus z americké Nevady,“ dodává s úsměvem Anke.