Máte hlavu plnou starostí s tím, jak dítě zaopatřit na školní rok tak, aby mu nic nechybělo, a zároveň jste neměli zbytečné výdaje? Zachovejte klid, rozvaha při nákupu je to nejdůležitější. Pojďte si s námi postupně odškrtávat ze seznamu. Ideální doba nastává právě teď.
Nákup školních pomůcek zvláště pro ty děti, co poprvé usednou do lavic, je málem věda. Je toho opravdu hodně, co by vaše dítě rozhodně nemělo postrádat. V zájmu zachování co nejpevnějších nervů neshánějte školní výbavu za pět dvanáct, tedy poslední srpnové dny. Prodejci se budou předhánět s výhodnými akcemi a všudypřítomná masáž bude tak neodbytná, že v zápalu dohánění věcí na poslední chvíli nakoupíte i to nepotřebné jen proto, že vám to obchodníci umí vnutit. Ideální doba nastává ještě před létem. Tady je seznam.
Školní batoh nebo aktovka
Začínáme s tím nejméně překvapivým, zato nejdůležitějším bodem. Vzhledem k malé výšce a váze dětí zařaďte zdravotní kritérium na přední místa. Pohlídejte si maximální hmotnost, ta by u nejmenších školáků neměla přesahovat 1,2 kg. První školní léta jsou neodmyslitelně spjatá se slabikářem, písankami, učebnicemi a horou sešitů. Anatomicky tvarovaná zádová část, vyztužené dno a široké nastavitelné popruhy – to vše se postará o to, aby byl tento náklad na záda dítěte naložen pevně a rovnoměrně, tak aby nezatěžoval vyvíjející se páteř. Z praktického hlediska zase není vhodný batoh s jednou velkou přihrádkou na vše. Spoustu rodičovských nervů vám také ušetří šikovné vychytávky, jako je poutko na zavěšení, omyvatelný materiál
i průhledná kapsička na jmenovku. Nezapomínejte ani na bezpečnost!
„Vybavení reflexními ochrannými prvky je u školních zavazadel standardní a dokonce i povinné, ne každá brašna však má tyto bezpečnostní prvky provedené stejně kvalitně. U nás máme bezpečnost zdraví dětí na prvním místě a tomu také uzpůsobujeme výrobu,“ říká Ing. Pavel Smilek, ředitel česko-švýcarského výrobce školních tašek Leasyn s tradicí od roku 1992. „Naši produkci každoročně ověřují ti nejnáročnější malí zákazníci nejen u nás, ale také ve Švýcarsku, Německu nebo třeba Norsku,“ dodává.
Penál a další potřeby
Penál a psací potřeby jsou další nezbytností. Koupit můžete už vybavené penály, to ale nedoporučujeme. Raději dejte přednost vlastnímu výběru, i když to bude pracnější. Co by měl penál obsahovat? Obyčejné tužky, ořezávátko, gumu, pravítko, nůžky s kulatou špičkou kvůli bezpečnosti a vhodný typ pera. Samozřejmostí jsou také pastelky – nejlepší jsou trojhranné, které se budou dětským prstům lépe uchopovat, a takové, které se nebudou ustavičně lámat.
Výtvarný kufřík
Až bude vaše ratolest na hodinách výtvarné výchovy pracovat na rozvíjení kreativity a malířského potenciálu, postarejte se o to, aby jí nic nechybělo. Zde se vyplatí počkat na pokyny paní učitelky a neutrácet za potřeby, které se nakonec dost možná ani nevyužijí.
Přezuvky a cvičební úbor
Na tělocvik dítě nejlépe využije teplákovou soupravu, obyčejné bílé tričko, sportovní boty na ven a cvičky do tělocvičny. Obutí na přezouvání by mělo pevně držet na noze, aby ustálo nějakou tu honěnou po chodbách, a mít světlou podrážku.
Další maličkosti
Hodit se budou také pořadače a obaly na sešity (prvňáčkům navíc desky na čísla a písmena), notýsek, svačinový boxík, pevně uzavíratelná láhev na pití, ručník, papírové kapesníčky a ubrousky.
Pokud vaše dítě vypravujete do první třídy, rozumnější je se specifičtější výbavou počkat na instrukce od paní učitelky. Pokud se naopak chystá už do druhé a vyšší třídy, pořizujte jednotlivé položky průběžně. Vyhnete se tak jednorázovému náporu na vaši peněženku.