Studium v zahraničí již není výjimkou, naopak se stává nutností

Studium v zahraničí již není výjimkou, naopak se stává nutností

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

S množstvím vysokých škol v republice úměrně přibývá i absolventů marně hledajících volnou pracovní pozici na trhu. Čím se dá v řadě titulovaných odborníků odlišit a získat tak náskok před ostatními uchazeči?

Strávit semestr či dva v zahraničí dříve bývalo výsadou. V nynější době, díky stále se rozšiřující spolupráci vysokých škol s programy jako Erasmus a jiné, se podmínky pro zahraniční studium zjednodušily. Požadavky na studenty se samozřejmě liší na každé škole, přesto je ale tato možnost nabízena stále většímu počtu studentů.

Přizpůsobení se zahraniční kultuře, odloučení od rodiny, přizpůsobení se tempu a požadavkům partnerských škol je zcela určitě známkou kladných a zaměstnavateli oceňovaných schopností. Pobyt v cizině není jen o zkušenostech a zábavě, jak se může zpočátku zdát, ale uchazeče o práci výrazně posouvá kupředu. V současné době navíc vybrané vysoké školy tuto možnost poskytují i studentům kombinovaného a dálkového studia.

Náklady na samotnou realizaci přitom nejsou zanedbatelné. Doprava na místo a ubytování jsou ve většině případů hrazeny školou. Musí se však počítat s nutností cestovního pojištění, které se po dobu několika měsíců může vyšplhat na poměrně vysokou cifru. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky studentům nabízí toto pojištění v rámci produktu E-trip zdarma, a to po dobu 180 dnů. Jedná se o jednorázové čerpání bonusu a lze jej využít jednou ročně. Nabídka se samozřejmě nevztahuje jen na pobyty kryté programem Erasmus, ale v potaz se bere i Socrates nebo stačí jen potvrzení vydané univerzitou.

Důvodů, proč této možnosti využít, je hned několik a ač se studium v zahraničí může zdát jako obtížná mise, studenti by na něj měli pohlížet jako na výzvu, kterou před nimi zvládly tisíce ostatních, a není jediný důvod, proč by to zrovna teď mělo být jinak. Ovšem to, co si kdo z doby strávené v zahraničí odnese, je už na každém zvlášť. Čím dál tím více se například osvědčuje si ke škole hledat práci či stáž ve studovaném oboru. To totiž v budoucnu pomáhá uniknout ze začarovaného kolotoče, do kterého jsou absolventi automaticky zamotáni, když se bez praxe ucházejí o práci. V reálu to sice není úplně nejsnazší, je však možné požádat ve škole o pomoc či radu, kde se poptat. Tak či onak, dotyčný jedinec jde s kůží na trh, a i to se počítá.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: