Celý internet se hemží zaručenými tipy, jak zhubnout. Stohy papíru a miliony řádků textu na internetu o tom byly sepsány. Věčné téma hubnutí provází celá řada omylů a falešných domněnek, které často bývají tou největší překážkou v cestě za štíhlejším tělem.
Dieta rovná se hladovění. Nemůžu shodit přebytečná kila, protože mám kypré tvary v genech. Když vynechám večeře, kila půjdou dolů sama. To je jen pár absurdních tvrzení, které se tradují. Daleko horší je, že řada lidí jim nejen věří, ba dokonce se podle nich řídí, což přispívá k jejich dalšímu rozšiřování. Jsou příčinou, proč se nám nedaří dosáhnout trvale uspokojivých výsledků a proč bojujeme s jo-jo efekty. Váhové výkyvy přímo ohrožují zdraví, proto se vyplatí zapojit selský rozum a bezhlavě nepropadat všemu, co se říká.
- Každá dieta je o hladovění
Redukce váhy není o tom, trápit se hlady a radikálně omezit přísun kalorií, ale naučit se jíst pestře a vyváženě. Metabolismus k tomu, aby správně fungoval, potřebuje spoustu energie. Tělu ji dodáte kvalitními a správnými zdravými potravinami – ovocem, zeleninou, celozrnnými výrobky, masem, sýry. Kromě toho, co jíme, je také podstatné, jak často a pravidelně tělo zásobujeme. Nepravidelná strava nebo v běhu zhltnuté svačiny jsou nešvarem, jehož je třeba se zbavit.
- Tloušťka je věc genetiky
Mnoho lidí se za tento faktor alibisticky schovává a používá ho jako výmluvu. Genetických faktorů je více, patří mezi ně ukládání tuků, spalování kalorií, bazální metabolismus a jeho poruchy a chuť k jídlu. V tomto případě pomohou speciální genetické testy, jež mohou spolehlivě určit míru, do jaké se vrozené dispozice do nynějšího stavu promítají. I přes rodovou zátěž tu je velké procento, kde máte volné pole působnosti a kde je možné zavedené návyky měnit vhodnou životosprávou.
- Hubnutí je jen o jídle
Vytoužených, a především trvalých výsledků můžete dosáhnout pouze kombinací vhodného jídelníčku a pohybu. Nejdůležitější je neztratit motivaci a mít v něčem vydatnou podporu. V tomto vám může být nápomocná zdravotní pojišťovna. Tyto instituce tu už dávno nejsou jen od toho, aby vybíraly povinné pojištění. Již 5 let funguje při Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR jedinečný projekt Zdraví jako vášeň na podporu zdravého životního stylu se spoustou zajímavých informací, rad, soutěží, motivačních programů a tréninkových plánů. Zjistěte si nabídku vaší pojišťovny a vyhodnoťte její servis. Díky změně zákona se můžete přehlásit ještě v průběhu celého září tak, abyste byli od 1. ledna 2016 nově pojištěni jinde (u jiné zdravotní pojišťovny).
- Je nutné obětovat přílohy a večeře
Chyba. Každý hlavní chod by měl být komplexní a co do složení pestrý, z toho důvodu na přílohy nezapomínejte. Spíše se vyplatí zamyslet se nad druhem přílohy a zohlednit, o jaké jídlo dne se jedná. Přílohy ve večerním čase raději nahraďte zeleninou, v době oběda si na talíři udělejte místo klidně i pro brambory, rýži či těstoviny. Ohledně večeří se říká, že po páté odpolední se už nemá nic konzumovat. Spíše než univerzální rady zohledněte vlastní biorytmus – pokud uleháte ke spánku již v 8 hodin večer, je poslední jídlo v 5 hodin přijatelné na to, aby ho tělo v klidu zpracovalo. Ovšem takhle brzy chodí spát málokdo, raději se tedy řiďte pravidlem, že nebudete jíst nic dvě až tři hodiny předtím, než půjdete spát.
- Podceňování psychiky
Chcete-li shodit nadbytečná kila, pak vězte, že tento cíl nebude záležitostí pouze vašeho těla. Roli hraje i psychika, a to nejen na úrovni pevné vůle a motivace. Celkové nastavení organismu je neméně podstatné, stejně jako řada dalších faktorů životního stylu, jako je stres, spánkový režim a psychohygiena. Toto jsou důležité proměnné, které zásadním způsobem ovlivňují to, zda ručička na váze půjde směrem nahoru, anebo dolů.