Realitní trh zažívá pomalé oživení, a přestože jsou nyní lidé ve svých investicích opatrnější, o nemovitosti je opět zájem. Změnily se ale požadavky na bydlení. Do velkých měst se kvůli vysokým cenám už hrne jen málokdo, větší zájem je o menší města s dobrou dopravní dostupností.
Ceny nemovitosti zlevňují
Trh s nemovitostmi byl v uplynulém roce z mnoha ohledů nešťastný. Ceny některých nemovitostí sice zlevnily, vysoké úrokové sazby ale zastavily odhodlání lidí do nemovitostí zainvestovat. Nyní jsou úrokové sazby už nějakou dobu ustálené a díky akcím bank lze získat hypotéku s úrokem už od 5,29 %. Navíc byl uvolněn limit DSTI a na hypotéku nyní dosáhne více lidí. „Kdybychom porovnávali aktuální situaci s dobou před dvěma lety, pravděpodobně by nechtěl kupovat nikdo. Je si ale potřeba uvědomit, že v dlouhodobém horizontu půjdou ceny nemovitostí nahoru, zatímco úrokové sazby ještě chvíli pravděpodobně neklesnou. Nyní je tak ideální doba na nákup nemovitosti hlavně pro ty, kteří nebudou mít problém s vyřízením financování. Některé nemovitosti teď navíc stále zlevňují. Jedná se však o zlevnění v jednotkách procent a ne plošně, ale spíše lokálně,“ říká Jan Kindl z realitní společnosti Domov, která působí na Berounsku.
Prodávající jsou v horší pozici
Vývoj realitního trhu představuje horší vyjednávací pozici pro prodávající. Obecně lze říct, že kupce teď nic moc netlačí a mají dostatek času vybrat nemovitost, která bude odpovídat jejich představám a kterou dokážou ufinancovat. „Nákupní proces se prodloužil, to je holý fakt. Kupci si více vybírají a vyjednávají, což ale nemusí být pro prodávajícího tragédie. Pokud zvolí dobrou strategii a bude na své straně mít zkušeného makléře, prodej může být velmi výhodný,“ upozorňuje Kindl.
Lépe si vedou menší města
O poznání větší zájem je nyní o nemovitosti v menších městech, kde nebyl nárůst cen tak dramatický. „Má to ale svá pravidla. Lidé jsou ochotni jít pryč z velkého města do menšího. Požadují ale dobrou infrastrukturu, dobrou dopravní dostupnost do větších měst a kompletní občanskou vybavenost. Například na Berounsku, kde působíme, poptávka převyšuje nabídku. Zájem o nemovitosti neregistrujeme jen u lidí, kteří řeší vlastní bydlení, ale i u investorů. Konkrétně tato lokalita bude do několika let ještě více atraktivní, ať už kvůli plánované stavbě železničního tunelu mezi Prahou a Berounem, nebo kvůli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, které je na spadnutí,“ říká Jan Kindl.
Zájem je jak o starší byty, tak o novostavby. Například v obci Chýně, která je vzdálená jen 14 kilometrů od centra Prahy, nyní probíhá III. etapa prodeje rodinných domů, kterou zaštiťuje právě Domov Reality. „Projekt Nová Chýně je velmi úspěšný a o bydlení zde je velký zájem. Kromě lokality ale projekt nabízí i tu výhodu, že klade velký důraz na energeticky úsporné bydlení. To je také důležité zdůraznit. Lidé řeší nestabilní ceny energií, chtějí být více soběstační a myslí do budoucna,“ uzavírá Jan Kindl za Domov Reality.