Ukládat nevyužitou energii z fotovoltaiky lze i do vody. Jak to funguje?

Ukládat nevyužitou energii z fotovoltaiky lze i do vody. Jak to funguje?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ještě před pár lety byly fotovoltaiky s možností uložení nevyužité energie do vody vcelku populární. Nyní je však daleko vyšší poptávka po bateriovém systému. Jaký je rozdíl mezi oběma alternativami  a jak ukládání do vody funguje?

Proč vůbec nevyužitou energii ukládat?

Ukládání nevyužité energie z fotovoltaických systémů je výhodné pro zvýšení využití solární energie, zajištění energetické nezávislosti, špičkového vyrovnávání, zálohy v případě výpadku a snižování ekologického otisku. Fotovoltaika sice vyrábí elektřinu, i když je zrovna zataženo, největšího výkonu však dosahuje při přímém slunečním svitu, a právě tehdy je nejvhodnější zapínat spotřebiče a elektřinu využívat. Typická domácnost však potřebuje fungovat od rána do večera, někdy i v noci. Co s tím? Řešením je energii ukládat. Díky tomu maximalizujete využití solární energie a snížíte potřebu nákupu elektřiny z externích zdrojů.

V současnosti jsou na trhu k dispozici fotovoltaiky, které umožňují ukládat nevyužitou elektřinu do baterií nebo do vody. Obě varianty nabízí český dodavatel fotovoltaických systémů LAMA home. Pokud si však nejste jisti tím, která alternativa je pro vás vhodnější, je lepší celou záležitost nejprve konzultovat s odborníky. Podívejte se na základní rozdíly.

Bateriový systém

Bateriový systém umožňuje uživatelům využívat solární energii i v době, kdy panely aktivně neprodukují elektřinu, například v noci nebo za oblačného počasí. Fotovoltaické panely absorbuji sluneční záření a přeměňují ho na stejnosměrný elektrický proud. Tento proud je pak přiveden do střídače, který ho přemění na střídavý proud. Pokud je ve fotovoltaickém systému přítomna baterie, nadbytečná energie, která není okamžitě spotřebována v domácnosti nebo odprodána do sítě, je přivedena do baterie k jejímu nabíjení. A ve chvíli, kdy je poptávka po elektřině vyšší, než je momentální produkce solárního systému, lze elektřinu odebírat z baterie namísto z elektrické sítě. To umožňuje využít ukládanou energii a snižuje závislost na externím zdroji energie.

Akumulace do vody

Výhodou fotovoltaického systému s akumulací nevyužité energie do vody je nesporně nižší cena a také fakt, že i na tento druh fotovoltaiky lze získat dotaci z dotačního programu Nová zelená úsporám. Celý systém je ale vhodnější pro menší domy, které budou fotovoltaiku využívat hlavně na chod běžných spotřebičů. Fotovoltaické panely přeměňují sluneční energii na elektrickou energii ve formě stejnosměrného proudu. Tento proud je přiveden do střídače, který ho přemění na střídavý proud, který je vhodný pro domácí spotřebiče a elektrickou síť. Elektřinu, kterou nespotřebujete v době, kdy ji fotovoltaika aktivně produkuje, systém využije na ohřev užitkové nebo otopné vody. V praxi to znamená, že s tímto druhem úložného systému nelze využít nevyužitou elektrickou energii jindy než v době její produkce, pouze na ohřev vody. Ovšem v kombinaci s jinými chytrými technologiemi můžete i tak dosáhnout velké míry energetické nezávislosti. Pokud máte například nainstalovanou technologii smart home, lze některé spotřebiče ovládat i na dálku ve chvíli, kdy nejste doma.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: