Poptávka po nemovitostech stále stagnuje a prodejci nemovitostí se musí vyzbrojit trpělivostí. Celý prodej nyní trvá několik měsíců a klíčová je správná tržní cena nemovitosti. Jak ji správně určit?
Tržní cena nemovitosti
Tržní cena nemovitosti je částka, která stojí v kupní smlouvě a za kterou se nemovitost skutečně prodá. Můžeme se setkat i s termínem obvyklá tržní cena. Ta představuje cenovou hladinu, za kterou bude více lidí ochotných danou nemovitost koupit. Nepleťme si tržní cenu s cenou nabídkovou. Ta zase představuje to, co běžně vidíme na inzertních portálech. Jakub Kindl z realitní společnosti Domov ale upozorňuje na to, že rozdíl mezi cenou nabídkovou a cenou tržní může být markantní. „Nabídky na inzertních portálech mohou vzbuzovat dojem, že uvedené ceny jsou ceny, za které se nemovitosti opravdu prodávají. Vlivem různých okolností během procesu prodeje ale nabídková cena většinou nebývá shodná s cenou tržní. Pokud například kupující nabídne nižší částku, avšak bez čekání na vyřízení hypotéky, může to být pro prodávajícího daleko výhodnější a na transakci kývne. To už se ale z inzerátu nedozvíte, a proto byste se při stanovení tržní ceny neměli těmito čísly řídit, je to zavádějící.“
Pocity zde nemají prostor
Ovšem přesně takhle se mnoho prodávajících o tržní ceně rozhoduje. „Většina lidí prodávajících bez realitního makléře určuje tržní cenu tak, že si projde inzeráty nemovitostí podobného typu a pak se čistě pocitově rozhodne o tom, za kolik nemovitost nabídne. I když ale pomineme vysvětlení uvedené výše, tak vy nevíte, jak dlouho tam inzerát visí nebo kolik se na něj ozývá zájemců. Jednoduše řečeno, tímhle se nedá řídit,“ dodává Jakub Kindl.
Odhad ceny nemovitosti
Klíčem ke správnému stanovení tržní ceny je kvalifikovaný odhad ceny nemovitosti. Ten většina realitních kanceláří nabízí v rámci svých služeb. „Našim klientům, kteří přes nás prodávají, vypracujeme tržní odhad ceny nemovitosti zdarma. Mohou nás ale oslovit i ti, kteří nemovitost chtějí prodat svépomocí,“ říká Jakub Kindl z realitní společnosti Domov. A jak odhad funguje? Vychází z toho, za kolik se nemovitosti v dané lokalitě skutečně prodaly. Tyto údaje se zaznamenávají z kupních smluv do katastru nemovitostí a poté do cenových map, které mají realitní společnosti k dispozici. Podle Kindla se také využívají interní databáze obsahující již zobchodované nemovitosti. „Odhad ceny musí být vždy vypracován na míru a musí zohledňovat specifikace dané nemovitosti. Zavádějící jsou i nejrůznější online kalkulačky, které používají zastaralá data a neberou ohled na dynamický vývoj trhu s nemovitostmi.“