Denně vlasy namáháte všelijakými úpravami, zatěžujete je množstvím stylingových prostředků a od doby, co jste si poprvé obarvila vaši kštici, už také uplynul nějaký ten rok. To vše logicky musí zanechat nějaké stopy, a přičteme-li k tomu ještě vlivy ročních období, často jsou výsledkem zničené a polámané vlasy mdlé barvy, bez jasu a života. Připravte je na jaro už teď a dopřejte jim revitalizační kúru.
Touha po perfektním účesu a dokonalém stylingu má často spíše neblahé důsledky. Málokterá žena je se svými vlasy spokojená v jejich přirozené podobě. Většina z nás považuje fén a žehličku za nepostradatelné pomocníky a bez barvení si snad už ani nedovedeme představit život. Pravidelné dobarvování odrostů, krytí šedin, žehlení kudrnatých vlasů, kulmování těch přirozeně hladkých, někdy přidat na objemu, jindy elegantně uhladit… Pravdou je, že za neuspokojivou kvalitu vlasového porostu si můžeme především sami, ačkoliv pevnost a hustota kštice je v nemalé míře podmíněna geneticky. Nemusíte se hned vzdávat vytouženého vlasového odstínu ani se doživotně zříkat žehličky. Stačí jen osvojit si pár návyků, jimiž vlasům vrátíte kondici a uchráníte je tak před nejhorším.
Zelená pro vlasovou péči bez zatížení
Nesprávný výběr vlasových přípravků patří mezi nejčastější chyby, jichž se na své hřívě dopouštíme. Vybíráme buď ty, které nejsou pro náš typ vlasů vhodný, nebo ty, co pod záštitou intenzivní péče naše vlasy „obtěžkávají“, protože obsahují agresivní chemické složky. Jedná se hlavně o sulfáty, silikony, parabeny a pěnidla, které dráždí a vysušují pokožku hlavy. Mohou také způsobovat kožní neduhy a alergické reakce. „Nejhorší dopad mají na vlasy tepelné úpravy v kombinaci s těmi chemickými, tedy barvením a zesvětlováním. V takovém případě je nutné volit nejen produkty pro poškozené kadeře s regeneračními účinky, ale ohlídat si také to, aby byly šetrné a vlasy nezatěžovaly,“ říká Monika Plachá, která již více než dvacet let dodává do salonů profesionální kadeřnické přípravky. „Doporučuji například kompletní řadu Double Effect kosmetiky Nouvelle s keratinem a výtažky z chmele otáčivého. Vlas šetrně čistí a přitom proniká do hloubky a napravuje narušenou vlasovou strukturu. Zbavíte-li se produktů se zatěžujícím složením, vlasy nebudou pod jejich nánosem plihnout. Vyřeší se tím také nadměrné maštění,“ dodává Plachá.
Časté zlozvyky
Problematické také bývá stahování mokrých vlasů do drdolu. Získáme větší pohodlí a navíc vytvořením drdolu vzniknou nedbalé vlnky, takže je hned druhý den ráno před zrcadlem o práci míň. Avšak tím, že jsou vlasy nasáklé vodou, mají změněnou chemickou strukturu a jsou náchylnější na mechanické poškození. To znamená, že jsou křehčí a více se lámou. Vhodnější je vlasy pevnými stisky ručníku lehce vysušit a nechat volně uschnout. Problematické také bývá foukání v předklonu, i když to tak většina žen automaticky dělá. Vlasoví odborníci se shodují, že šetrnější postup při fénování je po směru růstu, tedy tak, jak stojíte před zrcadlem.
Přemíra tepelných úprav
Pokud žehličku nebo kulmu nedáte z ruky a pramínky dennodenně pálíte vysokými teplotami, není divu, že na hlavě bojujete s nepoddajnou krepatou změtí. Vyvarujte se používání podobných stylingových nástrojů na denní bázi a dopřejte vlasům alespoň třídenní oddych. Pokud po nich sáhnete, nezapomínejte na používání termoaktivních přípravků. Ty sice nedovedou poškození odvrátit stoprocentně, ale zůstanete ušetřena katastrofických scénářů.