Rad a tipů, jak bychom se o naše vlasy měli starat, existuje nespočet. Není tedy divu, že jednotlivé a kolikrát protiřečící si triky jsou pro mnohé matoucí. Jak tedy dosáhnout krásné oslnivé hřívy, aniž bychom všemi možnými experimenty dosáhli pravého opaku?
Životní styl
Přestože se druh vlasů může lišit, je třeba mít na paměti, že jejich kvalita v prvé řadě záleží na tom, jak se o sebe celkově staráme. Tak jako se nesprávná výživa či stres podepisuje na kvalitě pleti, výsledky nezdravého životního stylu můžeme vidět i na vlasech. Pokud nás trápí kvalita vlasů, než abychom začali hromadně nakupovat jinou kosmetiku, zaměřme se na sebe a zkusme přijít, co bychom mohli dělat lépe. Jíme vyváženou stravu? Nepodlehli jsme až příliš hektickému pracovnímu tempu? Sportujeme? Všechny tyto faktory mají vliv nejen na to, jak se cítíme, ale samozřejmě i na to, jak vypadáme. Kosmetika je poté doplněk, kterým si pomůžeme. Začít však musíme vždy u sebe. Trápí-li nás například často se mastící vlasová pokožka, změna jídelníčku by měl být prvním krokem, pro který se rozhodneme. Není důvod se bát navštívit i dermatologa a nechat si doporučit takové vlasové produkty, které pro nás budou prospěšné.
Vlasová kosmetika
Široká škála vlasových prostředků dostupných v drogeriích a supermarketech má většinou za následek to, že jednotlivé výrobce a vlasové řady často střídáme. Navíc existuje mylně rozšířený názor, že pokud budeme kosmetiku pravidelně obměňovat, vlasy se poté nebudou mastit. Pravda je ta, že vlasovou kosmetiku je sice třeba jednou za čas změnit, ale v závislosti na současné kvalitě vlasů, nikoli v závislosti na tom, zda se nám vlasy mastí či nikoli. Taktéž je profesionály z oboru doporučováno používat všechny produkty od jednoho výrobce. Neměli bychom se také ohlížet na cenu či zvučné jméno. Není od věci nechat si v takovém případě poradit od vlasových expertů. „Problémem není nedostatek kosmetických přípravků, nýbrž jejich kvalita. Šampony, které slibují napravení poškozených a polámaných vlasů, často obsahují agresivní chemické složky. Ty vlasy samozřejmě spíše zatěžují a navíc znemožní, aby se živiny dostávaly do hloubky. Používat kosmetiku pro suché vlasy je v pořádku, je třeba však volit takovou, která je jemně čistí, nezatíží a naopak dodá pro stavbu vlasů cenné proteiny.“, vysvětluje vlasová expertka z kadeřnické kosmetiky Nouvelle Monika Plachá. Řadou, která tyto proteiny obsahuje a je navíc obohacena o keratin a výtažky z chmelu, jest řada Double Effect od výrobce Puls.
Nejrozšířenější mýty
Mezi nejčastější mýty, které slýcháme, patří například, že bychom vlasy neměli mýt příliš často. Pokud budeme dbát na důkladnou hydrataci, není důvod, abychom je nemyli přesně tak často, jak potřebujeme. Opačným extrémem je zase tvrzení, které říká, že když si vlasy začneme mýt minimálně, přestanou se tolik mastit. Výše napsané řádky přitom vysvětlují, že rychle se mastící pokožka je spíše následkem nekvalitního životního stylu a nevhodné vlasové kosmetiky. Dalším mýtem je tvrzení o škodlivosti barev na vlasy. Chemická zátěž sice není nikdy nejvhodnější, nebudeme-li však s barvením přehnaně experimentovat, současně dostupné barvy na vlasy v sobě obsahují pro vlasy prospěšné složky a živiny. K barveným vlasům je taktéž třeba přistupovat jinak a je nutno jim věnovat výrazně větší péči.