Pokud již máte dost výletů do zahraničí, vyrazte objevovat přírodní krásy našeho hlavního města. Jestliže milujete parky a příjemné procházky, ideálně spojené s kvalitním osvěžením nebo zaměřené na rozjímání v blízkosti ruchu centra, jsou tyto tipy právě pro vás.
Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta
Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Kampa – romantika v centru Prahy
Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína
Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.
Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov
Naučná stezka vás provede méně známými zákoutími Prahy a seznámí vás s historií původně zemědělských osad Vysočany, Střížkov a Prosek. Na stezce se nacházejí také přírodní zajímavosti, jako například Prosecké skály, park Podviní či potok Rokytka.

Národní přírodní památka Letiště Letňany
NPP Letiště Letňany byla vyhlášena z důvodu ochrany biotopu a populace kriticky ohroženého druhu živočicha sysla obecného, který si za svůj domov zvolil travnatou plochu letiště v Praze-Letňanech.

Vydejte se na výlet na Závist za největším a nejznámějším keltským oppidem u nás
Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí
Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj -Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Letenské sady v Praze
Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře
Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže
Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny
První pražské arboretum najdete pod Albrechtovým vrchem na okraji Prokopského údolí na Praze 13. Miniarboretum představuje stromy, které v metropoli viděli naši předkové na přelomu 19. a 20. století.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO
Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa
Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin
Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.
Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy
Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Královská obora Stromovka
V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Zahrady Pražského hradu
V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji
Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.
Foto: Kudyznudy.cz a