Technická kontrola je zákonná povinnost související s provozem vozidla. Pro někoho je to povinnost nemilá, pro někoho je to příležitost ověřit, že je automobil naprosto v pořádku. Co se všechno během ní kontroluje a kolik stojí technická kontrola?
Technickou kontrolou musí pravidelně procházet každé dva roky všechna vozidla registrovaná v České republice. Výjimkou jsou vozidla kategorie R, kam spadají jízdní kola, koloběžky, ruční vozíky a vozidla tlačená jinou osobou (např. pracovní stroje, nemotorové vozíky pro invalidy). Pokud budete s automobilem jezdit bez platné technické kontroly, hrozí vám tučná pokuta. Pokud se v takovém případě navíc stanete účastníkem dopravní nehody, kterou nezaviníte, může nastat situace, že vám pojišťovna odmítne proplatit vzniklou škodu.
Možná jste netušili, že nejvýhodnější zákonné pojištění vozu získáte porovnáním nabídek trhu. Není to nic složitého, stačí zadat pár údajů o vašem autě a nezávislý internetový porovnávač, jako je např. Klik.cz, vám ukáže vše, co právě teď pojišťovny nabízí. Na povinném ručení tak můžete ušetřit i tisíce korun.
S jakým typem závad se můžete na technické setkat
Výstupem technické kontroly mohou být tři typy závad. Lehká závada obvykle nebrání bezpečnému provozu a jde spíše o upozornění na to, co by se mělo na autě opravit, např. počínající koroze a jemné poškození některých částí. U vážné závady máte technickou pouze na dalších třicet dnů, během kterých musíte závadu odstranit. Patří sem např. poškození brzdových kotoučů, pokročilá koroze či vůle v zavěšení kol. V případě nebezpečné závady s vozidlem ze stanice technické kontroly nesmíte odjet. Musíte si sjednat odtah, a dokud neprovedete novou kontrolu, nesmíte s automobilem na silnice. Mezi tyto závady patří např. únik provozních kapalin, poškození pneumatik, brzdového nebo palivového systému
Technické kontroly provádí stanice technické kontroly, které také obvykle provádějí i další činnosti jako měření emisí, evidenční kontroly, ověřování tachografů a zjišťování, zda nejsou stočené. Sami si můžete vybrat, na jakou STK pojedete. Nejste vázaní trvalým bydlištěm ani adresou majitele vozidla. Platnost STK je dva roky, první technická kontrola má platnost čtyři roky. Konec platnosti technické kontroly je uvedeno na červeném štítku nalepeném na SPZ a v technickém průkazu vozidla.
Kolik stojí technická?
Zákon nestanovuje jednotnou cenu za technickou kontrolu a každá STK si ceny určuje sama. Rozdíly mezi nimi jsou poměrně velké, proto než se do STK vydáte, projděte si ceník konkrétní stanice na webu a zjistěte více. Na technické prohlídce budete muset předložit několik dokumentů, a to velký technický průkaz a malý technický průkaz (správné označení je Osvědčení o registraci vozidla nebo osvědčení o technickém průkazu). Pokud jdete na opakovanou technickou kontrolu, připravte si k ruce také protokol o předchozí prohlídce, na jejímž základě je provedena opakovaná technická prohlídka. Nezapomeňte na změny, které musíte provést v technickém průkazu při změně vašeho bydliště.