Koberce zútulňují interiéry již od nepaměti. Najdeme je v honosných sídlech, státních institucích, ale i v bytě každého, kdo ocení jejich funkčnost a estetickou stránku. I při výběru koberce lze ovšem šlápnout vedle.
Jak vybrat správný koberec
Díky technologickému pokroku je dnes v nabídce společností specializujících se na prodej podlahových krytin tolik typů koberců, že může být těžké se orientovat. Koberce jsou totiž jednak děleny podle materiálu, ze kterého byly vyrobeny, ale dělit je lze i podle techniky výroby, podle konstrukce nášlapné plochy, podle způsobu pokládky, podle podkladové vrstvy a samozřejmě i podle toho, kde je hodláte využít. „Zatímco u bytových koberců je prioritou barevnost, tepelná a zvuková izolace, antibakteriální odolnost a udržovatelnost, koberce kancelářské mají hlavně vyšší nároky na mechanickou odolnost. Což je samozřejmé, uvážíme-li, že v kancelářích se setkáváme s vyšší frekvencí osob a častým pokládáním těžkých předmětů. To zároveň způsobuje rychlejší únavu materiálu a dřívější zanášení tkaniny,“ vysvětluje Renáta Stuchlíková, odbornice ze společnosti Koberce Trend.
Při výběru koberce je tedy nejdůležitější si nejprve položit otázku, kam daný koberec přijde. Zda jej budete mít doma a lze upřednostnit estetičnost před praktičností či zda bude sloužit v prostředí, kde bude muset prokázat svou odolnost. Od toho se následně odvíjí i materiál, ze kterého je koberec vyroben. Nejčastěji se v prodejnách setkáváme s koberci z polyamidu, polyesteru, polypropylenu a polyakrylu. Jedná se o syntetické materiály, jejichž hlavní výhodou je nižší pořizovací cena, výborné antistatické vlastnosti, sytější odstíny, barevná stálost, snadná manipulace a především fakt, že jsou odolné proti roztočům a tedy vhodné i pro alergiky. Mezi jejich nevýhody však patří nižší životnost a jsou náchylné na poškození vlákna v zatěžovaných místech. Do domácnosti se ovšem hodí perfektně. „Do interiéru vřele doporučuji, co se syntetických koberců týče, koberce z polyakrylu. Jsou hřejivé a příjemné na dotek a svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Mají výbornou stálobarevnost a vysokou životnost,“ doplňuje Stuchlíková.
Oproti tomu koberce z přírodních materiálů jsou sice historicky jednou z nejstarších technologií podlahových krytin a staletí jejich vývoje je dovedla téměř k dokonalosti, avšak mají podstatně vyšší pořizovací cenu a hlavní nevýhodou je postupné vylínání a poměrně náročná údržba. Nejčastější materiály pro výrobu přírodních koberců jsou hedvábí, bavlna a vlna.
Jakou barvu koberce vybrat
Máte-li jasno ohledně materiálu koberce, přichází na řadu neméně důležitý aspekt této podlahové krytiny a to barva. Podlaha totiž nejen, že dotváří interiér, ale zároveň výrazně ovlivňuje psychický stav a náladu. Kobercem zároveň můžete místnost opticky zvětšit, zmenšit, zkrátit nebo prodloužit. Vhodně zvolenou barvou lze odvést pozornost i od jiných nedostatků a z koberce tak udělat perlu vašeho interiéru. Koberec by měl nenápadně splynout s výmalbou a zvýraznit ostatní barevné doplňky. Myslete i na to, zda máte zvířecí mazlíčky a barvu koberce zkuste sladit s jejich srstí. Do budoucna budete za tento krok velmi vděční. Obecně však doporučujeme držet se jednobarevných celoplošných koberců a nejrůznější vzory a geometrické tvary upřednostnit pouze v případě kusového koberců. Koberec zároveň vždy vybírejte osobně v prodejně, kde si ho můžete ohmatat a přesvědčit, zda je to to pravé ořechové. „Zákazníkům vřele doporučuji vzít s sebou fotografie interiéru, kam koberec pořizují. Náš tým se specializuje i na poradenství v oblasti designu a rádi doporučíme takový koberec, který budoucího majitele potěší a celý byt zároveň prozáří,“ uzavírá Renáta Stuchlíková za Koberce Trend.