Ať už vám vytekla pračka, prasklo potrubí nebo došlo k problémům v kuchyni, vytopený byt je vždy nepříjemnou záležitostí. Zanechává značné škody na vybavení a často nezasáhne jen vás, ale i sousedy. Jak postupovat, když vytopíte nejen svoje obydlí?
Najděte příčinu
Jakmile zjistíte, že je ve vašem bytě voda, je nejprve nutné najít příčinu. Nejčastějším problémem je vodovodní potrubí, kohoutek v kuchyni, vyteklá pračka nebo vyteklá myčka. Pokud uvidíte někde na stěně mapy od vody, problém pravděpodobně není u vás, ale u někoho ze sousedů, s největší pravděpodobností toho nad vámi. Tak či onak je vhodné uzavřít hlavní přívod vody, ať se škody nadále nezvětšují.
Zkontrolujte elektroinstalaci
To platí zejména v případě, pokud je voda na podlaze na větším prostoru a ne jen lokálně. V takovém případě shoďte na čas pojistky. Zamezíte tím možným škodám na elektrospotřebičích. Jakmile jste si jisti, že se to žádného spotřebiče nedotklo, pojistky můžete znovu nahodit.
Pořiďte fotodokumentaci pro pojišťovnu
Než se pustíte do úklidu, je důležité pořídit dostatečné množství fotografií pro pojišťovnu. Tedy pokud jste pojištěnivy nebo soused, je-li vina na jeho straně. Snažte se vyfotit, do jaké míry voda sahala a vyfoťte všechny poškozené předměty včetně zdí, podlahy atd. Ke každé fotografii by zároveň měl být i popis toho, co bylo poškozeno. Raději pořiďte fotek více, než aby pro vás jejich nedostatek znamenal nižší plnění.
Pusťte se do úklidu
Vynoste všechny vytopené věci z místnosti, rozsah škod se většinou projeví až časem. Vše poctivě otřete a nechte proschnout, než to vrátíte zpět na místo. Drobnohledu musíte podrobit hlavně podlahu, abyste viděli, jak velké škody voda napáchala. Na první pohled se může zdát v pořádku, pokud se však voda dostala do podkladu, podlaha by mohla dále bobtnat či plesnivět. Zdi nechte řádně proschnout, než se pustíte do likvidace škod.
Nahlaste škody na pojišťovnu
Jakmile máte všechny výše vypsané kroky hotové, je čas kontaktovat pojišťovnu. Ideálně se obraťte na asistenční linku dané pojišťovny, kde vám popíšou další kroky. Než něco budete vyhazovat, zeptejte se, zda to nebude likvidátor potřebovat vidět. Svou pojišťovnu kontaktujte v případě, že jste potopu zavinili vy nebo pokud soused není pojištěný. Je-li pojištěný a vina je na jeho straně, měl by svou pojišťovnu kontaktovat on.
Co dělat, když pojištění nejste
Pokud nejste před podobnými lapáliemi pojištění, bohužel nic nenaděláte a budete muset zaplatit škody u vás, případně u sousedů, z vlastní kapsy. Následně pak zbývá jen zajistit, aby se podobná věc neopakovala a možná zvážit pojištění domácnosti. To v dnešní době vyjde na pár korun měsíčně, navíc lze sjednat i online, například na srovnávači pojištění Porovnej24.cz. Na srovnávači naleznete nabídky výhodnější až o 30 %, než jsou standardní nabídky na trhu, a zároveň si zde můžete pojištění rovnou zařídit, pojistku aktivujete jednoduše zaplacením v řádném termínu.