Bolest zad z kancelářského způsobu života je civilizační chorobou

Bolest zad z kancelářského způsobu života je civilizační chorobou

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Při současném životním stylu prosedíme velkou část života, což s sebou přináší řadu skrytých zdravotních rizik. Celková doba sezení čítá u některých profesí až dvanáct hodin denně. Věděli jste ale, že vsedě celkově strávíme i polovinu života? A to když k sezení za monitorem v práci přičtete čas strávený vsedě u jídla a pasivní odpočinek na gauči. Sedavé zaměstnání není nápor jen pro záda, krční páteř a oči, ale především pro kardiovaskulární systém a srdce.

Kde se bere urputná bolest zad

Občas je za bolestí zad nějaký vnější faktor. Bývá to nepřiměřená fyzická aktivita, špatný pohyb v předklonu nebo rotace. Poznáte to neomylně tak, že uděláte špatný pohyb a ustrnete v dané pozici. Pohnout se zpět je zdrojem ještě palčivější bolesti. Tehdy přesně víme, co bolest způsobilo, a s tím potom přicházíme za lékařem nebo fyzioterapeutem. Avšak na podzim přibývá lidí, kteří si původce bolesti nejsou vědomi. Na podzim se totiž objevují nejen virové epidemie, ale také epidemie problémů především s krční páteří. Výjimkou nejsou ani bolesti hrudní a bederní části páteře. Stojí za tím podcenění teplotních změn, přebíhání z vnitřních a venkovních prostor s různou teplotou a nevhodná volba oblečení. Stačí se jen zlehka zpotit cestou do práce, vystoupit z tramvaje, kdy spodní část zad nebo krk ofoukne mrazivý ranní vítr, a může se stát, že se druhý den ráno z postele ani nezvednete.

Nejčastější příčinou bolesti zad jsou však nesprávné návyky životního stylu a špatné držení těla. „Týká se to až tří čtvrtin všech případů. Zpozornět by měli především ti, kdo mají sedavé povolání a většinu pracovního dne tráví sezením na kancelářské židli před obrazovkou počítače. Hrbením se v nepřirozené pozici se dlouhodobě namáhá páteř a vznikají tak vleklé bolesti,“ vysvětluje Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která je distributorem zdravotně nezávadného nábytku a vybavení do mateřských a základních škol. Právě tam se dají vypátrat kořeny našich problémů.

Bolavá záda se už oficiálně řadí mezi civilizační choroby, s kterými se dnešní člověk potýká nejčastěji. „Výběrem ergonomicky konstruované, funkční a zdravotně nezávadné židle to ale nekončí. Výšku sedadla upravte tak, aby byly paže volně položené na stole a svíraly v lokti pravý úhel. Zlaté pravidlo pravého úhlu platí v neposlední řadě i pro páteř, sedět byste měli tudíž rovně a nehrbit se,“ říká Martin Kraus. Dlouhodobým sezením ve strnulé a pro tělo nepřirozené pozici se totiž postupně začínáme ohýbat v zádech, ramena stočíme směrem dovnitř, povolíme břicho a hlavu nedržíme rovně v úrovni, v jakém bychom měli. Důsledkem pak bývají urputné a vleklé bolesti zad, jejichž léčba může být náročným během na dlouho trať s nejistým výsledkem.

Zvyšte pohybovou aktivitu během pracovního dne

Ve většině profesí je dnes vyžadována práce s počítačem. „Když už u něj tedy musíte sedět, naučte se alespoň aktivnějšímu sezení. Nařiďte si na svém telefonu zhruba každých třicet minut upozornění, které vám připomene, že si máte dát minimálně dvouminutovou přestávku, protáhnout se a ideálně se jít projít. Zvažte také, zda vaši pracovní židli nenahradit alternativou, která vás i při sezení donutí zapojit více svalů. Jde hlavně o balanční polštáře, které vás díky mikrobalancování nutí neustále korigovat rovnováhu, automaticky zapojovat více svalů celého těla a zlepšovat flexibilitu,“ radí Kraus. Zvažte, zda byste pro zvýšení pohybu nemohli chodit do práce pěšky či jezdit na kole. Užitečným nástrojem kontroly je obyčejný krokoměr, kterým jsou dnes už standardně vybaveny chytré telefony, případně se dá stáhnout jako jednoduchá aplikace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: