Lednová čistka domácnosti: Jak ve svých domovech nastolit nový řád?

Lednová čistka domácnosti: Jak ve svých domovech nastolit nový řád?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nový rok mnozí vnímají jako nový začátek. Dobu, kdy lze ledacos změnit a začít věci dělat jinak a lépe. Máte letos také pocit, že potřebujete restart? Začněte ve svých domovech. O tipy, jak v domácnosti udělat čistku a nastolit nový řád, se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Anke Glut věří v to, že naše domovy odráží náš život v širším slova smyslu. Máme-li v domácnosti chaos a nepořádek, je daleko více pravděpodobné, že se tento chaos otiskne i do každodenního života a například i do pracovních nebo osobních vztahů. Jak ale pustit do domova novou energii? „Chaos v domě či v bytě obecně nesvědčí naší mysli. Doma se máme cítit komfortně a bezpečně. Máme to tu považovat za místo, kde si lze bez problému utřídit myšlenky a dělat zásadní rozhodnutí. Lidé ale zároveň mají tendence věci schraňovat a uchovávat. Tyto věci nebo nejrůznější upomínkové předměty však nakonec často fungují jako energetický upír. Na počátku všeho je tak důležité zbavit se některých věcí,“ říká Anke Glut.

S touto filozofií pracuje i metoda KonMari, kterou vyvinula a díky které se proslavila japonská odbornice na úklid Marie Kondo. Metoda je založena na dosažení harmonie v prostoru a podle ní bychom se měli obklopovat jen věcmi, které nám dělají radost. „Zbavit se všeho, co nepotřebujeme a co nám nedělá radost. To se jednoduše řekne, pro mnohé je ale obtížné tento krok splnit. Jedná se totiž nejen o věci, které nepoužíváme a nemáme denně na očích, ale například i o knihy, oblečení nebo suvenýry či dárky, které jsme během let obdrželi. Představte si, že byste měli do ruky vzít každý předmět, který doma máte a jednoznačně si odpovědět na otázku, zda vám daná věc přináší radost nebo ji potřebujete. Kolik procent věcí by skončilo v pomyslném koši?“ doplňuje Anke Glut.

Na hromádce věcí, které jdou z domu, v rámci metody KonMari mnohdy skončí obrovské procento našich věcí. Mohou mezi nimi být i šperky, oblečení nebo dokonce kusy nábytku. Nejdůležitější je mít odhodlání a opravdu přemýšlet nad tím, co je pro nás důležité a co naopak zbytečné. V této fázi ale často hraje roli nostalgie, a proto se čím dál více objevují případy, kdy si lidé na tyto čistky domácnosti najímají profesionály. Službu úklidu a organizace nabízí i Anke Glut. „Úklid podle KonMari lidé využívají nejen v rámci mých designérských služeb, ale i samostatně. Třeba tehdy, když potřebují životní restart. Pro ty, kteří by s loučením některých předmětů měli problém, funguji jako člověk, který věc dokáže objektivně posoudit. Klienty k procesu úklid potřebuji minimálně a jen na začátku. Jakmile jsou totiž věci roztříděny, přichází na řadu část, kdy je jim dáno své pevné místo,“ doplňuje Anke Glut.

Dát věcem své místo je ostatně nedílnou součástí metody. Důležitá je kategorizace a organizace. „Dalším pravidlem je také třídění oblečení podle barvy, od bílé po černou. Třídí se a kategorizují se boty, doplňky, knihy, dokumenty, kuchyňské náčiní, hygienické potřeby a další. Důležitou kategorií jsou také sentimentální věci. Do těch patří různé suvenýry, dárky, přání, pohledy apod. Jedná se o nejproblematičtější kategorii, s těmito věcmi se mnozí nechtějí loučit. A to i tehdy, když se jedná o něco, co vyvolává spíše negativní vzpomínky,“ říká Glut. Podle ní je ale tato kategorie jedna z těch nejdůležitějších. Racionální pohled na věc a zbavení se nejrůznějších sentimentálních věcí nám může výrazně odlehčit mysl a pomoci s novým začátkem.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: