Začal nám poslední srpnový týden a doba, kdy si ratolesti opět nasadí aktovku na záda, se nebezpečně blíží. Kolik čeští rodiče v průměru za školní pomůcky utratí, kde se dá ušetřit a do čeho se naopak vyplatí investovat?
Samozřejmostí je, že největší investice je vždy na počátku školního roku hlavně u prvňáčků nebo u studentů, kteří nastupují do prvního ročníku středních škol a učilišť. Většina dotázaných rodičů, jejichž děti se do školy chystají vůbec poprvé, se shoduje, že se při nákupu základní výbavy vejdou přibližně do dvou tisíc korun, přičemž nejdražší položkou je školní aktovka. Tu je dobré vybírat s předstihem a mělo by se hledět především na kvalitu. Doporučujeme vyhledat výrobce, kteří mají již několikaletou tradici na trhu a v jejichž řadách jsou profesionálové, kteří se v dané problematice orientují a dokážou rodičům při výběru poradit.
„U obou dětí jsem kupovala aktovky u českého výrobce Leasyn. Kromě toho, že nabízejí opravdu kvalitní batohy s bezpečnostními prvky, můžete si vybrat i svůj vlastní design a batoh pak nevypadá jako každý druhý v řadách prvňáčků. Cenově se pohybují rozumně a hlavně vydrží.“, říká maminka dvou dětí Pavla Chrástová. Zatímco děti často škemrají o aktovky s motivy známých superhrdinů či princezen, je vhodnější vybírat nadčasový design, který se jen tak neomrzí. Na webových stránkách Leasyn.cz je možné s dětmi udělat kompromis, dát hlavy dohromady a vymyslet takové motivy, se kterými budou obě strany spokojené.
Co se týče ostatních pomůcek, jako jsou sešity, pera, pravítka apod., nakupování se též může řádně prodražit. Teď koncem srpna však nejeden supermarket nabízí právě na tyto položky markantní slevy. Rozdíly v cenách jsou ale hlavně zapříčiněny vzhledem. Zde je třeba si opět uspořádat priority a zamyslet se nad tím, jestli bude dítě do sešitů psát nebo na ně koukat. U psacích potřeb je však lepší vybírat o něco dražší typy, které chvíli vydrží. To samé platí i u přezůvek, děti se v nich ve škole přece jen pohybují celý den.
Přestože mají rodiče tendence nakupovat školní pomůcky tak, aby dítě mělo všechno, co by mohlo i nemuselo potřebovat, některé věci jsou opravdu zbytečné. Řiďte se seznamem, který jste dostali od školy a především selským rozumem. Další zásahy do rozpočtu totiž přijdou i opakovaně během školního roku a malé nebudou.