Krátkodobý pronájem Čechům není neznámý. Několik let zpátky zažíval zásadní boom a díky němu si mnoho majitelů nemovitostí mohlo přijít na velmi zajímavý přivýdělek. Finanční správa ovšem v roce 2018 nevybíravě zasáhla a nová metodika stanovila, že provozování krátkodobého pronájmu je ubytovací službou, a tedy podnikáním. Pronajímatelům tak vznikly nové závazky a povinnosti a mnohým to za to jednoduše nestálo. Doba se od té doby opět změnila a nabízí se otázka, zda se krátkodobý pronájem vyplatí či nikoli. Jaká jsou hlavní pro a proti?
Pokud vlastníte investiční nemovitost v turisticky zajímavé lokalitě, kterou pronajímáte, otázka krátkodobého pronájmu je logická. Hrubý zisk z krátkodobého pronájmu totiž bude ve většině případech vždy vyšší než zisk z pronájmu dlouhodobého. Situace může být v nízké sezoně horší, v té nejvytíženější sezoně si ale můžete přijít na dost peněz. Příkladem je aktuální adventní čas, kdy se nejen v Praze střídají turisté jako na běžícím páse. A byla by škoda situace nevyužít.
Hlavní klady
Kromě zmíněného zisku má krátkodobý pronájem i jiné výhody. Předně vám poskytuje velkou míru flexibility. Prakticky kdykoli se můžete rozhodnout začít nemovitost využívat pro své vlastní potřeby nebo s ní udělat cokoli, co se vám zrovna zdá vhodné. Nejste vázáni výpovědními lhůtami a jednoduše řečeno, máte volnou ruku. Také můžete pružněji reagovat na změny na realitním trhu a nikdo vám nediktuje, o kolik a kdy můžete zdražit. Zároveň minimalizujete riziko nájemníků neplatičů, pronájem nebo spíše částku za ubytování lze požadovat dopředu při rezervaci.
Zápory
Nebudeme si ale nic nalhávat, krátkodobý pronájem má i zápory. Předně je důležité uvědomit si, že jde o podnikání a spolu s tím vám vznikají povinnosti. Jako provozovatel krátkodobého pronájmu musíte mít založenou živnost a platit daň podle zákona o DPH. Týká se to však jen těch, kteří za posledních dvanáct měsíců dosáhli obratu nejméně 1 milion korun. Bohužel se vám nevyhne ani odvádění daně z příjmu fyzických osob. Vztahují se na vás i další administrativní povinnosti, jako je třeba označení provozovny.
Negativně mohou mnozí vnímat i čas, který správa krátkodobého pronájmu vyžaduje. S turisty je nutné komunikovat, ubytovávat je a následně byt připravit pro další hosty. Tak vám může vzniknout časový závazek, který mnohdy hraničí s prací na plný úvazek. Pokud zároveň byt inzerujete na nějaké ubytovací platformě, budete muset odvádět provizi.
Nabízí se proto otázka, jestli není více efektivní svěřit správu do rukou profesionálů. Tuto službu nabízí i společnost Bohemian Estates, která si od vás byt pronajme a vystupuje jako pronajímatel, všechny povinnosti jdou tedy za ní včetně povinných poplatků a odvodů. Společnosti sice taktéž platíte provizi, z dlouhodobého hlediska si na sebe ale služba vydělá sama. Bohemian Estates uvádí, že jsou byty v její správě výdělečnější v průměru o 5,2 %. Ročně tak vyděláte více peněz a ušetříte klidně i stovky hodin. Pro někoho, kdo vlastní byt v lokalitě, kde má krátkodobý pronájem potenciál, ale zároveň nemá čas se o něj starat, je cesta profesionální správy ideální.